Donald Trump’ın hidroksiklorokin ile imtihanı

ABD Başkanı Donald Trump, 15 gündür koronavirüse karşı önlem olarak hidroksiklorokin kullandığını açıkladı, çarşı pazar karıştı.

Trump, açıklamasında koronavirüs hastası olmadığını, bir doktorun tavsiyesi ile 15 gündür hidroksiklorokin kullandığını söyledi.

Açıklamanın ardından Trump’ın koronavirüs olup olmadığına, ilacın virüse karşı etkisinin bulunup bulunmadığına ilişkin tartışmalar ABD’nin en önemli gündem maddesi oldu.

Genellikle sıtmaya karşı kullanılan hidroksiklorokin ilacının koronavirüse karşı etkili olduğuna ilişkin bilimsel bir araştırma henüz yok.

Ayrıca bu ilacın kalp krizini tetikleyici etkisi de bulunuyor.

Beyaz Saray yoğun tartışmalar üzerine bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Beyaz Saray Başhekimi Sean P. Conley, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaverinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesinin ardından, yararlarının risklerinden daha çok olması nedeniyle önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanmaya başladığını açıkladı.

Konuyla ilgili bir tartışma konusu da Trump’ın hidroksiklorokini yakın ilişkide olduğu diğer ülke liderlerine tavsiye edip etmediği; mesela Recep Tayyip Erdoğan’a…

Yorumlayın

Your email address will not be published.