Doğu Türkistan’ın altınları, ABD-Çin çekişmesi ve FETÖ

Doğu Türkistan’da (Çin bölgenin su adla zikredilmesine karşı) ardı ardına altın yatakları bulunuyor. Tabii bu durum, Çin’in olduğu kadar ABD’nin de ağzını sulandırıyor. Bu nedenle bölgenin kontrolü çok önemli ve bu konuda da tam bir istihbarat savaşı yaşanıyor.

ABD, Çin’in altın üzerindeki tam kontrolünü, destabilize etmek için FETÖ’den ve terörist listesine aldığı Türkistan İslam Partisi’nden (TİP) bile yararlanmaya çalışıyor.

ABD’nin bölgedeki en önemli lojistik üssü Kırgızistan’daki FETÖ okulları. CIA ajanlarının, FETÖ okullarında cirit attığı herkesin malumu.

FETÖ, Kırgızistan’da çok güçlü

Gelelim TİP’e…

TİP, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin (Doğu Türkistan’ın) Çin’den bağımsızlığı için savaşan radikal bir grup. TİP’in Afganistan’da El Kaide ile yakın dirsek teması ve bu radikal grubun Sincan dışında Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerindeki faaliyetleri nedeniyle hem Çin hem de ABD tarafından kara listede.

TİP’in Suriye’de Esad karşıtı güçler arasında savaştığı biliniyor. İstihbarat raporlarına göre TİP, Afganistan-Sincan-Suriye koridoru için İstanbul merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ile işbirliği yapıyor. Suriye’de yetişen TİP militanları bir süre sonra Sincan’a gönderiliyor ve bunların yerine yenileri getiriliyor.

Tabii bu trafik CIA’nın da yakın takibinde. Türkiye’deki bazı odakların yardımıyla, CIA, TİP’lileri kontrol etmek uğraşında ve son zamanlarda bu konuda epey de mesafe katetmiş durumda.

Bu hatırlatmalardan sonra gelelim bölgedeki altın rezervlerine…

2014 yılından bu zamana, Doğu Türkistan’da keşfedilen altın rezervlerinin 270 ton civarında olduğu bildiriliyor.

Bu da milyarlarca dolara denk geliyor.

Öte yandan Çin’in bu rezervleri kimseye kaptırmaya niyeti yok.

Bu nedenle, terörizmi bahane edip milyonlarca Uygur Türkünü hapislerde çürütmesinin ve ABD ile bilek güreşi yapmasının nedeni bu.

ABD-Çin ticaret savaşlarına bu açıdan bakmakta yarar var.

Üzücü olan, Türkiye’nin bu oyunu şu an kenardan seyretmesi.

Eski MİT’çi Enver Altaylı’nın tutuklanmasının perde arkasında bu satranç oyunun olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlayın

Your email address will not be published.