Diyanet’in “Baba, küçük kızına şehvet duyabilir” fetvası Türkiye’yi sarstı

/

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Türkiye’yi sarsan ensest fetvası. Diyanet, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Verilen yanıtta “kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz (9 yaşından büyük olmak koşuluyla)” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. Skandal yanıt medyada yer alınca Diyanet fetvayı sitesinden kaldırdı. Skandal, Türkiye’de büyük yankı yarattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesindeki “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu” dini konularla ilgili sorulara yanıt veriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeki soruya ise skandal bir yanıt verdi.

Diyanet’in sitesinde yer alan yanıtta, “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur”denildi ve şöyle devam edildi: “Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir”. Diyanet açıklamasının devamında bu tür bir haramlığın oluşabilmesi için kızın 9 yaşından büyük olması gerekiyor. Diyanet yanıtının devamında şu skandal ifadeler kullanıldı: “Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz.”

diyanetskandal1

İşte Diyanet’in sitesinde yer alan skandal yanıt:

“Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

Skandal, medyada yer alınca Diyanet, sözkonusu iğrenç yanıtı sitesinden kaldırdı:

diyanetskandal2

TİB’e şikayet

Diyanet’in skandal fetvası sonrasında, bir vatantaş Diyanet’in sitesini “çocuk istismarına teşvik ve cesaretlendirme” gerekçesiyle TİB’e şikayette bulundu.

“Simto Alev” isimli Twitter kullanıcısı “Ben bu adresi TİB’e ihbar ettim. Siz de yapabilirsiniz:” diye mesaj yazarak, şikayet mesajını gösterdi:

Diyanet Başkanı Görevden Alınsın Çağrısı

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Diyanet’in skandal fetvasına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılının ilk günlerinde skandallar ile gündeme gelmeye devam etmektedir. Mehmet Görmez, göreve geldiği ilk günden itibaren gerek yaptığı açıklamalar, gerek sessizliği gerekse de yayınladığı fetvalarla, ayrımcılık yapıp nefret suçu işlemektedir. 2016’ın ilk günlerinde ‘Cemevleri kırmızı çizgimizdir’ diyen Mehmet Görmez’in başkanlığını yaptığı Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı resmi internet sitesinde 08.01.2016 tarihinde yayınlanan Diyanet Fetvasında “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikâha etkisi olur mu?” sorusuna “Babanın kızına şehvet duyması haram değil” cevabı verilmiştir. Diyanet Başkanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan bu fetva kısa zamanda gösterilen büyük tepki sonrası kaldırılmıştır. Fetvanın kaldırılması yaratılan bu durumu değiştirmeyecektir.

mehmetgormezerdogan
Mehmet Görmez, Erdoğan’ın himayesinde

Mehmet Görmez’in, Türkiye toplumu üzerinde yarattığı olumsuz etkiler artık kabul edilemez düzeydedir. Bu nedenle bürokratınız olan Mehmet Görmez’in artık o makamda oturmaması gerekmektedir. Ayrımcılık yapan ve nefret suçu işleyen Görmez’in derhal görevden alınması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Diyanet Medyayı Suçladı

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’nda yer alan bir soru ve cevap üzerine yapılan haberlere ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, “Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, Başkanlığımızı itibarsızlaştırmaya çalışmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez”açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek yapılan bu itibarsızlaştırma yönteminin hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Bazı medya kuruluşları tarafından yapılan yorum ve değerlendirmelerin “sapkın ve çarpık” olduğu bildirilen açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal hakları kullanacağı duyuruldu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.