Devlet Nişanı’ndan Atatürk resmini Araplar rahatsız oluyor diye kaldırmışlar

Bu bir AKP lideri RecepTayyip Erdoğan ve temsil ettiği “dünya görüşü”yle beslenen saz arkadaşlarının icraatıdır.

Evet bunu da yaptılar, Arap liderleri ve iş insanları rahatsız oluyor diye Devlet Nişanı’ndan Atatürk resmini de kaldırdılar.

Aslında kaldırmışlardı, nedenini gazeteci Saygı Öztürk ortaya çıkardı.

Saygı Öztürk, konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

Belgelere geçmeyen ama Atatürk’ün çıkarılmasına neden olan iddiayı bir yargı mensubu şöyle anlattı:

Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.

Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk’ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum.

Ne olmuştu?

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmıştı. Değişikliğinin iptali için hemen Danıştay’a dava açılmış ve Danıştay nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılması yönünde 2019’da karar vermişti. Bu karara da Cumhurbaşkanlığı itiraz etti ve temyize gitti. Danıştay devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının çıkartılması yönünde 12 Mart’ta karar aldı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.