Darbe konusunda enişteden önce Putin mi öptü?

Tayyip Erdoğan’ın, El Cezire televizyonuna “Ben darbeyi eniştemden” (Ziya İlgen) öğrendim demesi ve gelişmelerle ilgili istihbari zaaf olduğunu söylemesi, Ankara’yı karıştırdı. İstihbaratın tepesinde bir temizlik beklentisi yükselirken Erdoğan’a darbeyi enişteden önce Rusya’nın haber verdiği haberleri de geliyor. İşte detaylar:

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Rusya’nın, Türkiye’deki darbe girişimi başlamadan saatler önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı uyardığını ileri sürdü.

Ankara’da bazı diplomatik kaynaklar da, bir kısım Arap basınına bu konuda açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Türk istihbarat birimlerine bir askeri darbe hazırlığı ile ilgili bilgi verdiği iddia edildi.

Diplomatların açıklamalarına göre, bölgede bulunan Rus askerlerinin bazı askeri görüşmeler tespit ettiği ve şifrelerini çözdükleri konuşmalarda, ordunun Ankara’da yönetime karşı darbe hazırlığı hakkında konuştuklarını tespit ettikleri öne sürüldü.

Görüşmeler sırasında Erdoğan’ın Marmaris’te bulunduğu otelde tutuklanması ya da öldürülmesi için askeri helikopterler gönderme emri verildiği belirtildi.

Diplomatlar, Rusya’nın bu sinyalleri nasıl tespit ettiklerini söylemeyeceklerini, ancak Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki Hmeymim hava üssünde bu sinyalleri yakalayacak sistemlerin olduğunu bildiklerini söylediler.

Haberde Ankara’daki üst düzey yetkililer ve ordudan bazı isimlerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından darbeden beş saat kadar önce bilgilendirildikleri de kaydedildi.

Erdoğan’ın eniştesi ve Bilal Erdoğan’ın ortağı armatör, emekli öğretmen Ziya İlgin:

ziyailgeneniste1

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir