Damat Berat’ın verdiği son zarar: 27,5 milyar$

Ona göre Türkiye ekonomisi çok iyi durumda, döviz rezervlerinde bir sıkıntı yok, her şey güllük gülistanlık (Sırıtarak söylüyor bunları)…

Oysa madalyonun öteki yüzü fena halde karanlık.

Hazineden ve Maliyeden sorumlu nazır Berat Albayrak’ın, “Dolar 7 lira olmayacak” şeklindeki ısrarının Türkiye’ye 27,5 milyar dolara mal olduğu ortaya çıktı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Dolar kurunu 7 TL’de tutmak için harcanan çaba, zaman ve doları düşününce insan üzülüyor gerçekten. Doları 7’nin altında tutmak için harcanan dolar miktarını biliyor musunuz? 27.5 milyar dolar. Rezervlerden gitti” değerlendirmesi yaptı.

Öte yandan Kanadalı Yatırım Bankası TD Securities’in hazırladığı raporda Merkez Bankası’nın (MB) net rezervlerinin azaldığına dikkat çekilerek, swap işlemlerinin rezervdeki erimeyi örttüğüne işaret edildi.

Raporda günde yaklaşık 440 milyon dolar rezerv kaybeden MB’nin temmuz başında altın hariç brüt döviz rezervlerinin tükeneceği öngörüldü. Raporda “Eylül ayının 3’üncü haftasına kadar altın dahil tüm rezervlerini de tüketeceğini tahmin ediyoruz” denildi.

O sırıtmaya devam ediyor…

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir