Damat Berat Albayrak, “Ferit Amca”yı IŞİD’di mi?

/

Konu, yine şu daha çok su götürecek gibi gözüken IŞİD petrolü… JÖNTÜRK, bu kan kokan petrolün Türkiye’ye nasıl sokulduğuna, buradan İsrail ve batılı ülkelere nasıl gönderildiğine ilişkin dosyayı aralıyor; sisler arasında zar zor seçilen kayınpederinin kontenjanından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Damat Berat Albayrak ile Şehzade Bilal’in adlarının da karıştığı ilişkiler zinciriyle…

Evet, sırada şimdi IŞİD’in çıkarttığı petrolün, Suriye-Irak üzerinden Türkiye’ye gönderilip buradan batıya satılmasının detayları var (Petrolden kazanç büyük olunca tüm akbabalar üşüşmüş durumda).

Edindiğimiz bilgilere göre, IŞİD, Suriye ve Irak’tan çıkardığı petrolü önce Kuzey Irak Zaho’da açık artırma ile Türk, Kürt, İranlı, Arap kaçakçılara satıyor, petrol buradaki bazı özel rafinerilerde bir işlemden geçirilip (ki Türkiye’ye girmesi için zorunlu. Türkiye, Kuzey Irak’tan ham petrol almıyor) Türkiye’ye sokuluyor.

Türkiye’ye sokulan petrol, Silopi’de “Hacı Ferit”, “Ferit Amca” olarak bilinen bir kişiye (İsrail ve Yunanistan pasaportları taşıyormuş) satılıyor. “Ferit Amca” da petrolü (hem IŞİD’inki hem de Kuzey Irak’ınki), Türkiye’deki bazı şirketlere satıyor ve petrol daha sonra Mersin, Ceyhan üzerinden aralarında İsrail’in de bulunduğu ülkelere gönderiliyor.

Burada bir parantez açalım ve “Ferit Amca”nın Powertrans adlı bir şirketle ilişkisine göz atalım. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre “Ferit Amca”nın Türkiye’de en güçlü ilişkisi Powertrans adlı bu şirketle. Peki, Powertrans kimin?

2008 yılında Singapur’da Lucky Ventures ve Grand Fornute Ventures adlı iki şirket kuruldu. Bu şirketler daha sonra offshore cenneti Karayipler’deki British Virgin Island’a taşındı. Bu iki şirket daha sonra 2011’de Türkiye’de kurulan Powertarns adlı şirketin sahibi olarak ortaya çıktı. 2012 yılında Powertrans‘ın müdürlüğüne Ahmet Şadi Güngör, mali işlerinin başına ise Şevket Acar getirildi. (Güngör, Çalık Holding‘e ait ÇEP Petrol koordinatörüydü. Acar ise, Çalık Holding‘e bağlı Arnavutluk’taki ALBtelecom CEO’su idi.) Aynı dönemde Çalık Holding’in CEO’su Damat Berat Albayrak’tı…Ve AKP Hükümeti 2012/3261 sayılı kararıyla, bir yıl önceki ilgili petrol kararında iki değişiklik yaptı. Irak’ın ihtiyacı olan benzin ve motorinin transitine bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süre ile izin verdi. Bu ticaret ihalesiz olarak; Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd şirketlerinin sahibi olduğu Powertrans‘a verildi. 2014 yılında da ticaret süresi beş yıla çıkarıldı.

Şimdi sorulması gereken soru şu: Berat Albayrak ve/veya Powertrans şirketi ile “Ferit Amca”nın ilişkileri hangi düzeyde?

Gelelim işin, Mercin ve Ceyhan limanlarından taşınmasına… İşte bu noktada da Şehzade Bilal’in BMZ Denizcilik Şirketi’nin adı ortaya çıkıyor.

IŞİD’inkinin de karıştırıldığı petrolün, Şehzade Bilal’in şirketinin de aralarında bulunduğu deniz nakliyatçıları tarafından İsrail, Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa’ya taşındığını sağır sultanlar bile biliyor.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.