Damat Berat Albayrak, “Ferit Amca”yı IŞİD’di mi?

Konu, yine şu daha çok su götürecek gibi gözüken IŞİD petrolü… Bu kan kokan petrolün Türkiye’ye nasıl sokulduğuna, buradan İsrail ve batılı ülkelere nasıl gönderildiğine ilişkin dosyayı aralıyor; kaynata kontenjanından önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sonra da Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Damat Berat Albayrak ile Şehzade Bilal’in adlarının da karıştığı ilişkiler zincirini dikkatlerinize sunuyoruz.

Katar’da uluslararası arenada Müslüman Kardeşler’e verdiği destekle (Erdoğan’a da tabii ki) tanınan bir medya kuruluşunun çıkardığı bir gazete var; Al-Araby Al-Jadeed (Yeni Arap). Bu gazetede IŞİD petrolünün Türkiye’ye nasıl taşındığına ilişkin bir yazı yayımlandı.

Yazıda, IŞİD’in Suriye ve Irak’tan çıkardığı petrolü önce Kuzey Irak Zaho’da açık artırma ile Türk, Kürt, İranlı, Arap kaçakçılara sattığı, petrolün buradaki bazı özel rafinerilerde bir işlemden geçirilip (ki Türkiye’ye girmesi için zorunlu. Türkiye, Kuzey Irak’tan ham petrol almıyor) Türkiye’ye sokulduğu anlatılıyor.

Yazı, Türkiye’ye sokulan petrolün Silopi’de “Hacı Ferit”, “Ferit Amca” olarak bilinen bir kişiye (İsrail ve Yunanistan pasaportları taşıyormuş) satıldığını iddia ediyor. Yazıda, “Ferit Amca” nın da petrolü (hem IŞİD’inki hem de Kuzey Irak’ınki), Türkiye’deki bazı şirketlere sattığı ve petrolün daha sonra Mersin, Ceyhan üzerinden aralarında İsrail’in de bulunduğu ülkelere gönderildiği kaydediliyor.

Ferit Amca, görenlerin ifadelerine göre böyle resmedildi

Burada bir parantez açalım ve “Ferit Amca”nın Powertrans adlı bir şirketle ilişkisine göz atalım. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre “Ferit Amca”nın Türkiye’de en güçlü ilişkisi Powertrans adlı bu şirketle. Peki, Powertrans kimin?

2008 yılında Singapur’da Lucky Ventures ve Grand Fornute Ventures adlı iki şirket kuruldu. Bu şirketler daha sonra offshore cenneti Karayipler’deki British Virgin Island’a taşındı. Bu iki şirket daha sonra 2011'de Türkiye’de kurulan Powertarns adlı şirketin sahibi olarak ortaya çıktı. 2012 yılında Powertrans‘ın müdürlüğüne Ahmet Şadi Güngör, mali işlerinin başına ise Şevket Acar getirildi. (Güngör, Çalık Holding‘e ait ÇEP Petrol koordinatörüydü. Acar ise, Çalık Holding‘e bağlı Arnavutluk’taki ALBtelecom CEO’su idi.) Aynı dönemde Çalık Holding’in CEO’su Damat Berat Albayrak’tı…Ve AKP Hükümeti 2012/3261 sayılı kararıyla, bir yıl önceki ilgili petrol kararında iki değişiklik yaptı. Irak’ın ihtiyacı olan benzin ve motorinin transitine bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süre ile izin verdi. Bu ticaret ihalesiz olarak; Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd şirketlerinin sahibi olduğu Powertrans‘a verildi. 2014 yılında da ticaret süresi beş yıla çıkarıldı.

Şimdi sorulması gereken soru şu: Berat Albayrak ve/veya Powertrans şirketi ile “Ferit Amca”nın ilişkileri hangi düzeyde?

Gelelim işin, Mersin ve Ceyhan limanlarından taşınmasına… İşte bu noktada da Şehzade Bilal’in BMZ Denizcilik Şirketi’nin adı ortaya çıkıyor.

IŞİD’inkinin de karıştırıldığı petrolün, Şehzade Bilal’in şirketinin de aralarında bulunduğu deniz nakliyatçıları tarafından İsrail, Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa’ya taşındığını sağır sultanlar bile biliyor.

Hu bu arada bir de işin komik bir tarafı var. Al-Araby Al-Jadeed’in bu yazısı Türkiye’deki yandaş medya tarafından, “Rusya ve Esad’ın IŞİD’den petrol aldığının kanıtı” olarak gösterildi iyi mi?

Bunlar bir de “gazeteciyim” diye ortalıkta dolanıyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.