CIA’nın Mahir Çayan cahilliği

una olsa olsa “yuh artık” denir. CIA, bir raporunda (Bizde bazı kesimler bu raporları göğe çıkarır) Mahir Çayan’ı Kürt ve de silahlı kürt hareketinin başlatıcısı olarak gösteriyor. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

Rapor Kürt sorunuyla ilgili ve “Top Secret” (Çok Gizli) kayıtlı.

Raporda Türkiye, İran, Suriye ve Irak’taki Kürtlerin durumları, ülke bazında Kürt başkaldırışının kaynakları irdeleniyor.

Raporun Türkiye bölümünde çok ilginç! saptamalar var. Bunlardan biri de 1972 yılında Kızıldere’de öldürülen Türk radikal solunun efsane liderlerinden Mahir Çayan ile ilgili:

Geçmiş yıllarda “Kültür dernekleri” aracılığıyla Kürt kimliğinin ön plana çıkarılması ve bağımsızlık istekleri filiz verdi. Bu derneklerin ortaya çıkışı, 1960’lı yılların sonlarına doğru radikal sol örgütlerin ortaya çıkışı ile paralellik taşıyordu.  Bu radikal sol örgütlerin çoğunun programında Kürtlere özerklik verilmesine ilişkin görüşler yer alıyordu. Kürtler bu sol örgütlerde etkin rol oynuyorlardı.

Türk radikal solunun en önemli şehitlerinden biri olarak kabul edilen (1972 yılında güvenlik güçlerince öldürüldü) Mahir Çayan da bir Kürttü…

Hangi saptamalarını ya da istihbarat deyimiyle analizlerini düzeltelim.

Bir kere Mahir Çayan, Amasyalı ve Kürtlükle hiç bir ilgisi yok (Çerkez ya da Gürcü kökenli bir aileden geldiği söylenir. Bunun yanında Türk Alevisi olduğu yönünde de bilgiler bulunmaktadır).

İkincisi Mahir Çayan’ın çözümlemelerinde Kürt meselesine atıfta bulunduğu ne görülmüş ne de duyulmuş (Deniz Geçmiş de uzaktı Kürt meselesine).

Böyle bir analize dense dense “sanaliz” denir.

CIA raporlarını referans olarak kullanmayı çok seven güruha duyurulur.

NOT: Bir dönem bu raporlarla beslenen şimdi CIA’da üst düzey görev yapanların büyük bölümü hâlâ Mahir Çayan’ı Kürt sanıyorsa vay onların yapacakları yeni analizlere ve de bu analizlerden yola çıkıp Kürtler’e ilişkin politika belirleyeceklere…

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir