CIA’nın Bozkurt endişesi: “Ya MHP fabrika ayarlarına dönerse?”

Amerikan Haberalma Teşkilatı’nın (CIA), Türkiye analistlerinin e büyük endişe konularından biri MHP’nin fabrika ayarlarına dönecek olması.

Peki nedir MHP’nin fabrika ayarları?

Burada bir parantez açalım:

Alpaslan Türkeş, ABD’nin (ve de CIA’nın) dayatmasıyla 1969 yılında “CKMP” adını “MHP” yapıyor , “Türkçü” yerine “Milliyetçi” adını kullanılmasını istiyor, “Bozkurt” sembolünü “Üç Hilal”e dönüştürüyor ve “Tanrı Türk’ü Korusun” yerine “Kanımız Aksa da Zafer İslam’ın” sloganının benimsenmesini istiyordu.

Özetle, MHP, yüzünü Arabistan’a çeviriyordu (İşte bu nedenle AKP ile çok iyi anlaşıyor).

İşte MHP’nin fabrika ayarları, Alpaslan Türkeş’in aldığı kararların öncesindeki politikalar oluyor.

Yani, “Bozkurt”un, “Tanrı Türk’ü Korusun”un, “Türkçü”lüğün yeniden politika olarak benimsenmesine işaret ediyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynakları, MHP’de böyle bir politika değişikliğinin CIA açısından risk faktörü olarak kabul edildiğini söylüyorlar.

Aynı kaynaklar, böyle bir durumun ortaya çıkmasının, Ortadoğu’da, Orta Asya’da ABD çıkarları için büyük bir darbe olacağını, bunun da özellikle ABD-İsrail açısından kabul edilemez olduğunu belirtiyorlar.

Söz konusu kaynaklara göre, bu tür bir gelişme ABD’nin olduğu kadar Rusya’nın da işine gelmiyor. Bu nedenle, her iki ülkenin de MHP’nin fabrika ayarlarına dönmesinin önüne geçilmesi için anlaştıkları belirtiliyor.

Bir kaynak, bu konuda şunları söylüyor:

“Eğer MHP, fabrika ayarlarına dönerse, AKP’nin de işi biter..”

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.