CIA’da Türkiye’yi de yakından ilgilendiren çok kritik atama (Ortadoğu karışacak gibi)

1 dakikalık okuma

CIA Başkanı William Burns, teşkilatın en kritik makamlarından olan Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine David Rives Marlowe’u getirdi.

Marlowe, teşkilatın Ortadoğu konusunda en tecrübeli ve bilgili isimlerinden. Yeni Başkan Yardımcısı’nın bir uzmanlık alanı da “Humint” (İnsan istihbaratı).

Edindiğimiz bilgilere göre David Marlowe’un Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’da birçok ülkede hala etkin bağlantıları var.

Gözlemciler, Marlowe’un bu göreve getirilmesinin CIA’nın Ortadoğu’ya yönelik operasyonlarında bir artışa neden olacağı görüşünde.

CIA’nın birincil odağı Çin değil de Ortadoğu konusunda uzman birinin bu göreve atanması sürpriz olarak nitelendiriliyor.

59 yaşındaki Marlowe, 30 yıllık ajanlık kariyerinde son alarak Avusturya Viyana’da CIA İstasyon Şefi olarak görev yapmıştı. Marlowe daha önce de Kıbrıs’ta, Mısır’da, Kuveyt’te ve Yemen’de de CIA’nın özellikle espiyonaj faaliyetlerinde etkin görevler üstlenmişti.

Marlowe, 2018 yılından bu yana Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ilk kadın olan Elizabeth Kimber’in yerine getirildi.

Marlowe’un göreve başlaması için Kongre onayı da gerekmiyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.