CFR ne derse o

3 dakikalık okuma

Kürt açılımına hız, anayasa için AKP-CHP işbirliği ve son olarak da Fethullah Gülen’e yapılan “yurda dön” çağrısı. JÖNTÜRK ardı ardına gelen bu bomba etkisi yapan gelişmelerin ardında ABD’nin düşünce üreten kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) olduğunu saptadı.

Dünyayı yöneten kuruluşlardan biri olarak da gösterilen CFR, Mayıs ayında “ABD-Türkiye İlişkileri — Yeni Bir Ortaklık” adında ilginç bir rapor yayımladı. Rapor tabii ki anında ABD Başkanı Obama tarafından (ki o da CFR üyesidir) değerlendirmeye alındı.

ABD açısından Türkiye’nin vazgeçilmez bir müteffik olduğuna sık sık vurgu yapılan rapor aslında bir yol haritası niteliğinde. Raporda ilginç başlıklar bulunuyor. Bunlardan en ilgi çekici olanları kuşkusuz, Kürt sorunu, Türkiye’de özgürlükler ve demokrasinin iyileştirilmesi, yeni anayasa ve Gülen cemaati ile ilişkiler oluşturuyor.

Raporu hazırlayan CFR ekibi…

Raporun yayımlanmasının ve Beyaz Saray tarafından sindirilmesinin hemen ardından Obama ile Erdoğan arasında iki görüşme gerçekleşiyor.

…Ve bu görüşmelerin ardından o güne kadar rafa kaldırılmış gözüken Kürt açılımı, anayasa çalışmaları, özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması (Özel Mahkemeler’in yetkilerinin sınırlandırılması) ve son olarak Erdoğan tarafından Fethullah Gülen’e “yurda dön” çağrısının yapılması bombaları patlatılıyor.

Tabii Türkiye’de kamuoyu da sanki bu bombalar bizzat Erdoğn tarafından patlatılıyormuş izlenimine hazırlanıyor.

Oysa CFRın raporu incelendiğinde tüm bu gelişmelerin zaten ev ödevi olarak sayfalar arasında yer aldığı açıkça görülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan’a düşen ise yalnızca ev ödevini yapmak.

Bizden gündeme getirmesi..

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Atatürk, Sazanikos muydu?

Sonraki Yazı

Erdoğan, Adnan Oktar ve İsrail’le gizli diplomasi!