Cezayir’de kadınların “sıkma baş” isyanı ve yobazlardan “Sizi gidi Fransız pi.leri” saldırısı

2 dakikalık okuma

Cezayir’de küçük yaşta başlarını örtmeye zorlanan kadınların sosyal medyada سجينات_الحجاب_في_الجزائر (Cezayir’in örtünme mahkumları) hashtagı büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Hashtaga Çezayir’den ve Ortadoğu’daki birçok ülkeden kadınlar büyük bir destek veriyor. Destek mesajlarında, küçük yaşta başlarını örtmeye zorlanan kadınların sosyal ve psikolojik açıdan yaşadıkları travmaya vurgu yapılıyor.

İşte o mesajlardan bazıları:

“12 yaşında örtündüm. O zamandan bu yana kendime güvenim yok. Büyükannem istemedi, ancak annem istedi. Özgür değilim ve başörtüsü beni ben olmaktan uzaklaştırıyor.”

“Başörtüsünü çıkardığımda herkesin bana bakacağını düşündüm, ancak öyle bir şey olmadı. İnsanlar kendi hayatları ile meşguldü. Yaptığım stresliydi ancak buna değdi.”

“Küçük kızları örtünmeye zorlamak toplumunuzu daha iyi bir yer yapmaz. Aksine siz bu yolla iki yüzlülerle dolu bir toplum yaratırsınız.”
“Biz İslam’a veya örtünmeye karşı değiliz. Yalnızca küçük kızların bu konuda zorlanmasına karşıyız.”

Söz konusu Hashtag büyük bir destek görünce, ülkedeki yobazlar da
#أميرات_الحجاب_في_الجزائ (Cezayir’in örtünmüş prensesleri) hashtagı açtı.

Bu hashtaga gelen mesajların büyük çoğunluğunda, başörtüsüne karşı çıkanların “Fransız pi.i” olduğuna ilişkin nefret söylemi dikkat çekti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.