Burak Erdoğan’a hediye edilen 25 milyon dolarlık gemi ortaya çıktı

/

Aslında “Ahmet Burak Erdoğan’a değil, Erdoğan ailesine hediye edildi” demek daha doğru.

Evet, önce FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla birkaç ay önce tutuklanan Azeri iş insanı Mübariz Mansimov tarafından Burak Erdoğan’ın da ortak olduğu Bumerz Denizcilik Şirketi üzerinden Erdoğan ailesine hediye edilen Agdash isimli Malta bandralı geminiyle ilgili bir hatırlatma:

Mansimov, 2007 yılında petrol tankeri Agdash’ı Rusya devletinin iştiraki olan United Denizcilik’e sipariş etti.

Mübariz Mansimov

İnşaat masraflarının bir kısmını ödemek için de Letonya’da bulunan Parex Bank’tan 18,4 milyon dolarlık kredi istedi. Parex Bank, uzun yıllar Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerindeki suçlularının kara para aklama bankası olarak biliniyordu. Fakat banka Mansimov’a krediyi hemen o anda vermedi.

Agdash tankeri

Aynı dönemde Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, İrlanda Denizi’ndeki küçücük bir ada olan ve vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda Bumerz Limited adlı şirketi kayıt ettirdi.

Agdash 2007’nin sonbaharında Mansimov’a teslim edildi ve bir yıl boyunca Letonya, Hollanda ve İngiltere kıyılarında ve petrol terminallerinde dolaştı. Ekim 2008’de ise Erdoğan ailesi, Bumerz Limited şirketi üzerinden Agdash’ın kayıtlı olduğu Malta’da kurulu “Pal Shipping Trader One” adlı şirketin tüm hisselerini aldı ve böylece tankerin gerçek sahibi haline geldi.

Man Adası sicil kayıtlarına göre, hisselerin Erdoğanlar’a transferinden bir gün sonra, 24 Ekim 2008’de Parex Bank Mansimov’un Agdash için bir sene önce istediği 18,4 milyon dolarlık krediyi Bumerz şirketine vermeye karar verdi. Halka açık sicil kayıtlarında Ziya İlgen’in ismini kredi belgelerinde görmek mümkün.

Ancak Erdoğan ailesi bu kredinin tek kuruşunu bile bankaya geri ödemedi; çünkü Mansimov, Erdoğan ailesinden gemiyi yedi yıllığına kiralayıp krediyi onlar adına geri ödedi. Agdash’ın satıldığı gün Erdoğan ailesinin şirketi Bumerz ile Mansimov’un Karayipler’de kurulu şirketlerinden biri arasında imzalanan sözleşmeye göre Mansimov, “Bumerz Limited’e direkt olarak ya da Pal Shipping Trader One Co Ltd’den [gemiyi] kiralayarak Parex Bank’a [kredinin] tüm taksitlerini ödemeyi” taahhüt etti.

Yani Mansimov, halihazırda kendi sipariş ettiği gemiyi Erdoğan ailesinin şirketine devredip bir de üstüne geminin inşaat masrafını ödemek için alınan krediyi aynı gemiyi kiralayarak yedi sene içinde kendi cebinden ödemiş oldu.

Mansimov, böylece faiziyle birlikte 21.7 milyon doları ödemiş oldu. İlginçtir, faiz heseplanmadan toplam 25 milyon dolarlık ödemenin kalan 7 milyonunu ise Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen iş insanı Sıtkı Ayan ödedi.

Sıtkı Ayan

Ortaya çıkan tablo şöyle oldu:

…Ve nedendir bilinmez bu yılın mart ayında Mübariz Mansimov, FETÖ üyeliğinden tutuklanıp cezaevine konuldu.

Oysa, Mansimov ve Erdoğan arasındaki dostluk da yıllar öncesine dayanıyordu. 1998 yılında işini Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşıyan Mansimov, 2006’da Türk vatandaşlığına geçmiş ve Gurbanoğlu soyadını almıştı. Vatandaşlığa geçmesinde Erdoğan’ın rolü olduğunu “Sayın Başbakan [Erdoğan] ‘Niye Türk vatandaşı olmuyorsun’ demişti, doğru dedim ve Türk vatandaşı oldum” diye ifade eden Mansimov, şimdilerde hapishaneden Erdoğan’a sesini duyurup kurtulmayı bekliyor.

Erdoğan ve Mübariz Mansimov

Peki, Agdash gemisi nerede?

Edindiğimiz bilgilere göre gemi, Süveyş Körfezi’nde demirlemiş olarak bekliyor ve aktif olarak gözüküyor.

Erdoğanlar gemiyi terk mi etti o da şu an bilinmiyor.

Fakaaat, bilinen o ki Ahmet Burak Erdoğan, gemiciklerine gemicik katıp büyümesini sürdürüyor.

Burak Erdoğan

Burak Erdoğan ve Mecit Mert Çetinkaya’nın ortağı olduğu MB Denizcilik en son 18 Şubat 2020 tarihinde sermaye artırımına gitti. Şirket 2 milyon 650 bin lira olan sermayesini 5 milyon 300 bin liraya çıkardı. Burak Erdoğan sermayenin 4 milyon 420 bin lirasına sahipken, ortağının payı 1 milyon 60 bin lira oldu. Şirket 2007’de kurulduğu ve toplam sermayesi 50 bin liraydı. Şirket ayrıca İstanbul Üsküdar’da bir şube açtı.

MB Denizcilik’in adresinde Manta Denizcilik bulunuyor. Şirketin sitesinde 3 Mart 2020’de gemi sayısının 10’a yükseldiği “Hong Kong’ da Manta Asli (Ex. Frieda Selmer – 56K Bulk Carrier) gemisini teslim alıp 10.gemi olarak filomuza kattığımızı duyurmaktan mutluluk duyarız” diye açıklanıyor.

Sitede tanıtımı yapılan gemiler şunlar:

Kuru yük gemisi Ahu C, Marshall Adaları bayraklı ve 2004’te Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Binnur C, Marshall Adaları bayraklı ve 2003’te Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Cihan, Marshall Adaları bayraklı ve 2012’de Güney Kore’de inşa edildi.

Kuru yük gemisi Halit Yıldırım, Marshall Adaları bayraklı ve 2002’de Japonya’da inşa edildi.

Dökme yük gemisi Manta Aslı, Marshall Adaları bayraklı ve 2004’de Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Manta Hatice, Marshall Adaları bayraklı ve 2007’de Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Neva, Marshall Adaları bayraklı ve 2000’de Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Sakarya, Türkiye bayraklı ve 2002’de Japonya’da inşa edildi.

Kuru yük gemisi Zeynep, Panama bayraklı ve 2001’de Japonya’da inşa edildi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.