Bu mu ahlak: “İslam’a küfür ediliyor, beni ABD vatandaşı yapın.”

TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, Türkiye’deki yolsuzlukların, dini değil laik ahlak yüzünden ortaya çıktığı kararına varmış.

Yani, dindarlar yolsuzluktan uzak duruyormuş da, laikler yolsuzluk yapıyormuş.

Hani, ABD’ye kapağı atmak için “dindarım” diyenlerin çevirdikleri dolapları, “din için” denilerek toplanan paraların akibetini, Türkiye’de din kisvesi altında çevirilen dolapları bilmesek, en azından “ya sabır” deyip bir köşede oturacağız, ama biz kadayıfın altının nasıl kızartıldığının canlı şahitleriyiz.

Yok öyle “üç köfte yirmibeşe” muhabbeti. Bizde belgeler ve yaşanmış olaylar konuşur beyler. Şöyle bir bakın Türkiye’nin yolsuzluk dosyasına; başrolde en fazla din tacirleri gözükür. Halep oradaysa arşın da burada. Buyrun, ABD’ye iltica etmek isteyenlerin dosyalarına….

“Türkiye’de kapatılan ve din kökenli olan bir partinin üyelerinin ABD’ye iltica başvurularında son yıllarda büyük bir patlama yaşanıyor. Sığınmacılar, partilerinin kapatıldığını, dine ‘vecibe’lerini yerine getiremediklerini, hatta hatta namaz kıldıkları için tutuklandıklarını, işkence gördüklerini söylüyorlar.

Bir sığınmacı, başvurusunda şunları söylüyor: ‘Bir gün annem ve babam evde namaz kılıyorlardı. Ben de evde namaz kılıyordum. Kapı çaldı. Kapıda bir grup asker vardı. İçeriye girdiler ve babamı, annemi namaz sırasında dövmeye başladılar. Beni de dövdüler. Sonra babamla beni alıp bir yere götürdüler ve müslüman olduğumuz için işkence yaptılar. Sonra bıraktılar. Bir gün de cuma namazı çıkışı, askerler tüm cemaati topladılar ve bir yere götürüp hepimize işkence yaptılar.’

Bu durum son zamanlarda çok sık yaşanıyor ve ABD makamları artık bu tür iddiaları ciddiye almıyorlar. Bu nedenle, din özgürlüğünü öne sürüp sığınma isteyenler şu an Kanada’ya yöneliyorlar.”

Bu sözler ABD’de hizmet veren bir avukata ait. Bunları bu tür davalara bakan avukatlar ve yargıçlar da doğruluyorlar.

Bu mu ahlak?

Kime ahlak dersi veriyorsunuz siz?

NOT: Bu yazı takunyalı liboş Fehmi Koru’ya adanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir