Bolsonaro, Erdoğan’ı burun farkıyla geçti ve “Yolsuzluk” ödülünü kazandı

2 dakikalık okuma

Evet Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, OCCRP (Organize Suç ve Yolsuzluk Haberleri Projesi) tarafından düzenlen “Yolsuzluğa Bulaşmış Liderler” yarışmasında Recep Tayyip Erdoğan ve Donald Trump’ı burun farkıyla geçerek 2020 yılının ödülünü almaya hak kazandı.

Dünyanın saygın gazetecilik kuruluşlarından OCCRP, 2020 yılının finalistleri olarak Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Ukraynalı oligark Ihor Kolomoisky’i belirlemişti.

OCCRP jürisi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu, Bolsonaro Erdoğan ve Trump’ı az farkla geçerek 2020 yılının “Yolsuzluğa En Fazla Bulaşan Lideri” seçildi.

Bolsonaro’nun birinciliği almasında kendisi, ailesi ve yönetimdeki ekibinin yolsuzlukları, Amazon ormanlarına verdiği zarar etkili oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın finale kalmasında, uyguladığı baskıcı politikalar, Halkbank üzerinden İran ambargosunun delinmesine yönelik attığı adımlar, yakın çevresindekilerin rüşvet-yolsuzluk ile suçlanmaları etken olarak gösterildi.

OCCRP’nin bu yarışması 2012 yılından bu yana yapılıyor. Ödüle layık görülen liderler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de bulunuyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Kylie Jenner’dan göğüs çalışması

Sonraki Yazı

Özür sürecinin detayları ışığında Türkiye ile İsrail ilişkilerine bakış