Boğaziçi’ni polis bastı: “Yukarıya bakan” öğrencilere gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi’ne tepeden rektör olarak indirilen Melih Bulu’ya (intihal sabıkalısıdır kendileri) karşı oturma eylemi düzenleyen öğrencilere polis müdahale etti.

Rektörlük binasının bulunduğu ve öğrencilerin bir aydır protesto için çeşitli etkinlikler düzenlediği Güney Kampüs’e yerel saatle 21.30’da giren polis, “Saat 21.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı başlamıştır” anonsu yaptı.

Ardından öğrencilerin kampüsten yaptığı canlı yayınların bir kısmını sonlandıran polis, oturma eylemi yapan öğrencilere müdahale etti.

Öğrenciler polis tarafından kapılara doğru çıkarılırken sosyal medya platformlarına canlı yayın yapanlar başta olmak üzere 159 öğrenci gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydan’da polisin öğrencilere müdahale etmesiyle ilgili İstanbul Valiliği de bir açıklama yaptı. Açıklamada “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Niçin yukarı bakıyorlar?

Polisin dün ilk müdahalesi, açıklama içinüniversiten çıkmalarına izin verilmeyen arkadaşlarına desteğe gelen öğrenci grubuna oldu.

Üniversite kampüsü önünde yürüten öğrencilere bir polis amirinin “Aşağı bak, terbiyesiz” diye bağırarak müdahale etmesi ve ardından birçok polisin öğrencileri gözaltına almaya başlaması, “Aşağı bak” ifadesinin sosyal medyada en çok gündeme gelen etiketlerden birisi olmasını getirdi.

“#AşağıBakmayacağız” etiketiyle kısa sürede yüz binlerce tweet atıldı. Siyasetçilerin duruma tepki gösterdiği açıklamalarında da aynı etiket kullanıldı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.