Bir RAND oyunu: Türkiye’de istihbarat darbesi riski

/

CIA ve Pentagon başta olmak üzere ABD derin devletinin yol göstericisi Rand Corporation’un piyasaya sürdüğü ve dünyanın dört bir yanında özellikle savunma ve istihbarat yetkilileri tarafından oynanan savaş ve strateji oyunu “Hedgemony”de Türk istihbaratı, risk faktörlerinden biri olarak gösteriliyor.

Hedgemony, RAND Corporation tarafından birkaç ay önce özellikle savunma ve istihbarat alanlarında çalışanların stratejik düşünme yeteneklerinin güçlendirilmesine yönelik olarak “masa oyunu” olarak tasarlandı.

Oyun iki takım halinde oynanıyor. Mavi takım, ABD ve müttefiklerini (Avrupa Birliği ve NATO), kırmızı takım ise Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran ittifakını temsil ediyor.

Takımlar oyun tahtası üzerinde önceden belirledikleri stratejileri, çeşitli senaryolar ışığında gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Oyunda kazanmak ve kaybetmekten çok, “etki faktörü” başarı ölçüsü olarak sayılıyor.

Hedgemony’de Türkiye açısından da Rusya bağlamında ilginç bir senaryo var.

Buna göre, ABD’nin özellikle Kürtlere yaklaşımından memnun olmayan Türk istihbaratı, “istihbarat darbesi” yapıyor ve NATO’nin sırlarını Rusya’ya veriyor.

Oyunculardan bu senaryoya göre adım atmaları isteniyor.

Evet şu an dünyanın birçok ülkesinde savunma ve istihbarat yetkilileri tarafından oynanan bu oyun RAND Corporation’un sitesinde 250 ABD dolarına da satılıyor.

Fakaaat, oyunun, geniş bir alanda, daha çok bilgisayar ve projektör yardımıyla ve altı kişiden az olmamak koşuluyla oynandığını ve yaklaşık bir gün sürdüğünü de belirtelim.

Yorumlayın

Your email address will not be published.