Bir MİT’çi, Suriyeli komutan ve hazin son

2011 yılında Türkiye’ye sığınan ve daha sonra o dönemin MİT görevlilerinden Önder Sığırcıkoğlu tarafından Esad güçlerine teslim edilen Suriyeli Albay Hüseyin Harmuş’un işkence sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Yaklaşık bir sene önce, Esad’ın hapishanelerinde işkence görüp öldürülmüş yüzlerce insanın cesetlerinin fotoğrafları, “Sezar” kod adlı bir kişi tarafından çekilmiş ve bir şekilde batıya ulaştırılmıştı.

Fotoğraflar üzerinde yapılan inceleme sonucu, cesetlerden birinin Hüseyin Harmuş’a ait olduğu belirlendi.

Harmuş, Esad güçleri tarafından teslim alındıktan sonra Suriye Devlet Televizyonu’na çıkmış ve Türkiye’ye kaçanları “boş işler” yapmakla ve “boş vaatlerde” bulunmakla suçlamıştı.

Suriyeli aktivistlerden sanatçı Yara Sabri, 2013 yılında sosyal medya üzerinden Harmuş’un Şam yakınlarındaki bir askeri hapishanede bulunduğunu bildirmişti.

Harmuş’un Türkiye’de kaldığı sırada Önder Sığırcıkoğlu tarafından sorgulanarak 100 bin dolar karşılığında Esad güçlerine teslim edildiği o dönem basında çıkmıştı.

Önder Sığırcıkoğlu

Nitekim kısa süre önce OdaTV’ye konuşan Sığırcıkoğlu, 100 bin dolar iddialarını yalanlamış, ancak Harmuş’u kendisinin teslim ettiğini söylemişti:

“Albay Hüseyin Harmuş’un kaçırılmasını ben planladım ve ilişkilerim içerisinde olan birkaç kişiye bana yardım etmeleri için teklif götürdüm. Onlar da kabul edince, Harmuş’u arabama alıp, Suriye’ye götürecek arkadaşlara teslim ettim. Bu katil Suriye’ye adaletin karşısına çıkartılarak, katlettiği yüzlerce insanın hesabını verdi. Ben bunu asla para için yapmadım. Beni itibarsızlaştırmak için 100 bin dolar karşılığında bu işi yaptığımı söylüyorlar. Ben aylık 6 bin 500- 7 bin lira aylık maaşla çalışıyordum. Evim, arabam ve kaliteli bir yaşamım vardı. Para için yapacak olsam, bu kadar para için asla yapılmaz. Kaldı ki Suriye devletinin Harmuş’un kafasına 100 bin dolar ödül koyduğu iddiası da yalan. Böyle bir şey yok. Ben bu eylemi, kimliğim, vicdanım ve AKP politikalarına karşı tutumun nedeniyle yaptım. Hiçbir pişmanlık duymuyorum. Türkiye hükümetinin Suriye halkına yönelik tüm politikaları ihanettir. Ben buna karşı çıktım. Yüzlerce yıldır dostumuz olan bir ülkeye karşı katilleri desteklemeyi görev olarak görmedim.”

Önder Sığırcıkoğlu kendi kafasına göre yaptığı bu operasyon sonucu MİT’ten uzaklaştırılmış ve sırra kadem basmıştı.

Sığırcıklıoğlu’nun Suriye Lazkiye’de öldürüldüğüne ilişkin haberler de medyaya yansımıştı.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir