Bilal Erdoğan’ın mal varlığı uçuşta

/

Kimsenin malında gözümüz yok, ancak iş iktidar olanaklarını kullanıp mal varlığını büyük bir ivmeyle katlamaya gelince işin rengi değişiyor. Evet, Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın mal varlığında çok çok büyük bir artış gözleniyor.  

Necmettin Bilal Erdoğan’ın, ortak olduğu şirketler, yönetiminde olduğu vakıflardan yola çıkılarak yapılan hesaplamalar, mal varlığının 300 milyon avroyu aştığını ortaya koyuyor.

Bilal Erdoğan’ın şirket ortaklıkları şöyle:

Atagold Şirketi: Yüzde 25 hisse (Ağabeyi Ahmet Burak Erdoğan’ın eşi Sema Erdoğan’ın da (Ketenci) yüzde 25 hissesi bulunuyor. Bilal ve Sema Erdoğan’ın daha sonra şirketten ayrıldıkları iddiası var.  Şirketin diğer ortakları da Atasay Kuyumculuğun sahibi Cihan Kamer’in çocukları). Bilal Erdoğan’ın ortaklığı ile birlikte şirketin cirosu katlandı. Şirket evraklarında imza sahteciliği yapıldığı anlaşılmıştı. Mücevherattan alınan ÖTV’nin bu şirket nedeniyle sıfırlandığı da basına yansımıştı.

Maye Dış Ticaret Şirketi: Yüzde 25 hisse. Şirket, ABD’li makyaj malzemesi üreticisi Bellapierre Cosmetics ürünlerini Türkiye’de satıyor.

Doruk Izgara Gıda Limited Şirketi: Yüzde 40 hisse (Kızkardeşi Sümeyye Erdoğan’ın da bu şirkette yüzde 30 hissesi bulunuyor).

Mis Hediyelik Eşya: Yüzde 82.5 hisse (Kendisinin yüzde 2,5, ortağı olduğu Maye Dış Ticaretin yüzde 80 hissesi bulunuyor).

BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Sanayi Anonim Şirketi:  Amcası Mustafa Erdoğan, halasının eşi Ziya İlgen ile eşit hisseye sahip.

Bosphorus 30 Şirketi: Gizli ortaklık. Şirketin adı savcılık ile polisi karşı karşıya getiren Yeni Yolsuzluk soruşturma dosyasında geçiyor. Buna göre, 14 termik santral özelleştirme kapsamından çıkarılıp yenilenmeleri ihalesiz olarak bu şirkete verilmek istenmiş.

BİM: Gizli ortak. Daha önce Erdoğan’ın danışmanı Cüneyt Zapsu’ya şimdi ise Mustafa Latif Topbaş’a ait olan BİM marketler zincirinin ortaklarından olduğu iddiası yıllardır gündemde.

Burada bir parantez açalım ve yeni soruşturmada bu gizli ortaklıklarla ilgili iddiaları özetleyelim:2001 yılından itibaren ABD, BM ve AB tarafından uluslararası alanda El Kaide Finansörü olduğu gerekçesiyle aranan ve malvarlığı dondurulan Yasil El Kadı’nın Türkiye’de Albaraka TüRK ve BİM mağazalarının gizli ortağı olduğu tespit edildi. El Kadı’nın, arandığı dönemde Başbakanlık inisiyatifiyle Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası yaptırımlara aykırı olarak, Türkiye’ye defalarca geldiği belirlendi.Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile gizli ticari ortaklık içerisinde şirketler kurarak faaliyet gösterdiği ve Başbakanla yapılan gizli görüşmeler gerçekleştirdiği tespit edildi.El Kadı’nın oğlu Muaz El Kadı ile Bilal Erdoğan’ın ortakları arasında bulunduğu Bosphorus 360 Şirketinin, inşaat sektöründe imar sorunu yaşayan işadamlarına rüşvet karşılığı yardımcı olduğu da iddialar arasında. Rüşvetin bizzat Başbakanın talimatı ve bilgisi dâhilinde gerçekleştiği belirtiliyor.İşadamları aldıkları kamu ihalelerine karşılık, rüşvet olarak Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında bulunduğu, Erdoğanların Aile Vakfı olan TÜRGEV’e bağış adı altında yardım yaptılar.

Ve vakıflar:

TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitim Hizmet Vakfı) Yönetim Kurulu Üyesi (Kızkardeşi Esra Albayrak da vakfın yönetiminde): Vakfa, Fatih Belediyesinin 5 milyon TL harcayarak SİT alanına yurt yaptırdığı ve bu yurdu TÜRGEV’e bila bedel devrettiği Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturması dosyasında yer alıyor. TÜRGEV’e yine Fatih Belediyesi’nin sit alanı olan bir arsayı tahsis ettiği, ancak soruşturmanın haber alınmasıyla bundan vazgeçildiği de iddialar arasında.  Soruşturmanın bir numaralı zanlısı Reza Zarrab’ın TÜRGEV’e kutularla para gönderdiği de teknik takibe şu şekilde takılmıştı:

Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’in kurmayı düşündüğü ibn-i Haldun Üniversitesi için yoğun bir bağış kampanyası yürüttüğü biliniyor. Vakfa, AKP’ye yakın iş adamlarından külliyetli miktarda bağış yapıldığı herkesin malumu.

İnsan ve İrfan Vakfı: Bilal Erdoğan tarafından kuruldu ve amacı “dindar” gençlik yetiştirmek olarak açıklandı.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Vakfı: Mütevelli Heyeti Üyesi.

YETEV (Yeni Türkiye Eğitim Vakfı): 2018 yılında Bilal Erdoğan tarafından kuruldu. Yenidoğu Okulları ile İrfan Okulları gibi özel okullar bağlı.

Bilal Erdoğan’ın ayrıca Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, İlim Yayma Vakfı, Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekilliği, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu üyelikleri de bulunuyor.

Gayrimenkuller:

Bilal Erdoğan’ın Türkiye’de kendi veya ortak olduğu şirketler adına gayrimenkul yatırımları bulunuyor. Erdoğan’ın ABD’de de bir evi var.

JÖNTÜRK’ün görüşlerine başvurduğu Maliye kökenli bir uzman,  yukarıdan tablodan yola çıkıldığında Bilal Erdoğan’ın Türkiye’ye gelip iş adamlığına soyunduğu günlerden bu yana oluşan servetinin 300 milyon avro civarında olması gerektiğini belirtiyor.

Bu tabii ki kayıtlardan yola çıkılarak yapılan bir tespit. Kayıt dışılar göz önüne alındığında ortaya çıkacak rakamı varın siz hesap edin.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da boşuna “Bilal üzerinden bana gelmeye çalışıyorlar” demiyor…

Yorumlayın

Your email address will not be published.