Biden’ın Erdoğan’a ana mesajı: “Meşruiyetini yeniden sağla ya da…”

2 dakikalık okuma

Brüksel – AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, ilk yüz yüze görüşmelerini NATO zirvesi vesilesiyle Brüksel’de bir araya geldiler.

İki ülke arasında pek de sıcak bir havanın esmediği döneme rastlayan görüşmede masaya yatırılacak o kadar sorun vardı ki…

JÖNTÜRK’ün ABD tarafından edindiği bilgilere göre, Biden’in Erdoğan’a verdiği ana mesaj, “Muhalafetin sesine kulak ver ve meşruiyetini yeniden sağla” şeklindeydi.

Yani Biden ister ima yollu olsun ister doğrudan Erdoğan’ın erken seçime “evet” demesini istedi.

ABD tarafının elinde Türkiye’de yapılmış ve Erdoğan iktidarının toplumun çoğunluğunu temsil etmediğini ve bu nedenle meşruiyetinin yıprandığı gösteren araştırmalar bulunuyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz bir ABD’li uzman, “Erdoğan böyle bir şeye sıcak bakmayacağını ifade ederse ne olacak” sorumuza şu karşılığı verdi: “O zaman bedelini öder…”

Masaya yatırılan diğer konular ise iki tarafın açıklamalarından da anlaşıldığı üzre S-400’ler, F-35’ler, Suriye, Afganistan oldu.

Biden’in görüşmede bir gece yarısı imzasıyla Erdoğan’ın çekildiği İstanbul Sözleşmesi’ni gündeme getirdiği de gelen haberler arasında.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.