Berat Albayrak ve Jared Kushner: İki damadın “iyi hâl kağıdı” açmazı

Hem ABD hem de Türkiye, diplomaside damatları ön plana çıkaran iki ülke.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, Ortadoğu’da barışın! (aslında ABD-İsrail planının) hayata geçirilmesi için Suudi Arabistan’dan sonra Türkiye’ye geldi.

Kushner, söz konusu planla birlikte kayınpederi Trump’ın çok özel bir mesajını da beraberinde getirdi ve Erdoğan’a sundu (Aslında yapılan görüşme diplomatik temayüllere aykırıydı. Çünkü, Erdoğan bu temayüller gereği Kushner’in muhatabı değil).

Türkiye’de “Kushner ile Erdoğan üç saatlik görüşmede neyin pazarlığını yaptılar” tartışması süredursun, ABD’de Trump’ın damadının, gerekli güvenlik soruşturmalarından torpile rağmen geçemediği konuşuluyordu.

Evet, ABD istihbaratı, Kushner’i yabancı bir ülkeye angaje olduğu için (İsrail tabii ki) “temiz kağıdı”nı bir türlü vermemekte direniyor.

Jared Kushner ve Ivanka Trump Kushner.

Buna karşın Trump’ın baskısıyla “çok gizli” belgelere ulaşımı sağlandı damadın, ancak kozmik bilgilerle ilgili iyi hâl kağıdı bir türlü alınamıyor.

Özetle, Jared Kushner, temiz kağıdı olmadan diplomatik girişimlerini sürdürüyor.

Gelelim Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a…

Geçmişinde FETÖ okullarından mezun olmaktan tutun da Çalık Holding’de çalıştığı dönemde Kuzey Irak’tan yasa dışı yollarla alınan petrolün transferindeki (TIKLAYIN) payına, Enerji Bakanı olduğu dönemde yandaşların nemalandırılmasından ABD mahkemelerindeki dosyalarda yer alan şaibeli ilişkilerine kadar “iyi hâl kağıdı” almasına engel faaliyetleri var Berat Albayrak’ın.

Berat-Esra Albayrak.

..Ve inanın Berat Albayrak Erdoğan’ın damadı olmasa, dar kapsamlı bir güvenlik soruşturmasını bile geçemez.

Maalesef, diplomasi temiz kağıdı alamamış iki damatla yürütülüyor ABD ile Türkiye arasında.

Yorumlayın

Your email address will not be published.