Bayram değil seyran değil Gülen için mi öptü?

2 dakikalık okuma

Evet, ABD, sürpriz bir karar alarak terör örgütü PKK’nın elebaşıları Murat Karayılan (5 milyon), Cemil Bayık (4 milyon) ve Duran Kalkan (3 milyon) için toplam 12 milyon dolar ödül koydu. Peki, bayram değil seyran değil ABD bunu niye yaptı?

Genel görüş, ABD’nin PKK’yı defterden silip, Suriye’deki kolu PYD ve YPG’yi parlatmak istemesi şeklinde.

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı çevrelerinde, atılan adımın Fethullah Gülen’in iadesini gündemden çıkarmak amacı taşıdığı da konuşuluyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, ABD Dışişleri ve Adalet bakanlıklarında, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye idaesine ilişkin çalışmalara bir süredir hız verilmişti.

Fakaaat, tepeden inme bir kararla serbest bırakılan ve ülkesine dönen Rahip Brunson’ın verdiği bilgiler doğrultusunda, bu çalışmalar rafa kaldırıldı.

Nitekim Dışişleri ve Adalet bakanlıkları ile CIA’nın yaptığı görüşmeler sonucunda, Gülen ve FETÖ üyelerinin iadesi yerine, hem Türkiye’de bozuk olan imajı düzeltmek hem de PYD’yi parlatmak için PKK liderlerinin üzerine çarpı işareti konulması kararlaştırıldı.

ABD bu yolla, Irak’taki Amerikalı kelle avcılarının (özel güvenlik şirketleri) da ağızlarına bir parmak bal çalmış oldu.

Bakalım, PKK’nin elebaşıları için konulan ödülü Amerikalılar mı yoksa Türkler mi alacak?

 

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Ashley Graham köyden indi denize

Sonraki Yazı

Becerikli Abdullah, “tamamen duygusal” sırlarıyla gitti