Azerbaycan’da “çok şeyi bilen” albayın şaibeli intiharı

Azerbaycan Republikası Reisi İlham Aliyev,  yolsuzluk yaptıkları, emirlerine uymadıkları gerekçesiyle başta eski Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov olmak üzere birçok üst düzeyli bürokrat ve askeri “paralel yapı” olarak nitelendirmiş ve hapse attırmıştı. Bu isimlerden eski Milli Güvenlik Nazırlığı Kontrterör Dairesi Başkan Yardımcısı Albay İlgar Aliyev’in hapishane hücresindeki intiharı, Azerbaycan’ı karıştırdı. İlgar Aliyev, İlmah Aliyev ailesinin ülke içi ve dışı kirli finansal faaliyetlerini en yakından bilen isimlerden biriydi. 

İlham Aliyev tarafından suçlanıp hapse atılanlar, ülkenin üst düzey görevlilerini yasa dışı dinlemek, işadamlarından zorla rüşvet almak ve  özellikle de IŞİD’in Azerbaycan’daki faaliyetlerine karşı pasif kalmakla suçlanıyor.

Nitekim, Milli Güvenlik Nazırı Eldar Mahmudov, bu suçlamalarla İlham Aliyev tarafından geçen ekim ayında görevinden azledilerek ev hapsine alınmıştı.

Eldar Mahmudov

Mahmudov’un görevden azlinin ardından aralarında bir kadın generalin de bulunduğu 20’nin üzerinde general ve albay da görevden uzaklaştırılmıştı.

Tutuklananlar arasında Nazırlığın Kontrterör Daire Başkan Yardımcısı İlgar Aliyev de bulunuyordu. İlgar Aliyev medya mensuplarına karşı yapılan “tehdit, şantaj ve sindirme” operasyonlarını organize etmek ve işadamlarını haraca bağlamakla itham ediliyordu.

…Ve İlgar Aliyev’in kaldığı cezaevindeki hücresinde kendisini asarak intihar ettiği Adalet Nazırlığı tarafından duyuruldu.

İlgar Aliyev,  görevden azledilen Milli Güvenlik Nazırı Eldar Mahmudov’un sır küpü olarak biliniyordu. Albay İlgar Aliyev’in aynı zamanda, Aliyev ailesinin özellikle kirli finansal faaliyetleriyle ilgili “çok gizli” bilgilere sahip olduğu da kulislerde fısıldanıyordu.

Aliyev ailesi

İlham Aliyev ve çocuklarının özellikle “offshore” hesapları üzerinden büyük vurgunlara imza attığı biliniyor. JÖNTÜRK. bu konuyla ilgili şu haberlere imza atmıştı:

  1. Aliyevler’in offshore vurgunu (TIKLAYIN).
  2. İlham Aliyev’in kızları da hortumcular listesinde (TIKLAYIN).
  3. İlham Aliyev’e seks kaseti şantajı mı (TIKLAYIN).

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir