Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızları da hortumcular listesinde

/

Diktatörler ve kızlarının ikinci perdesini açıyoruz (Birinci perdede Özbekistan lideri İslam Kerimov’un kızı Gülnara vardı — TIKLAYIN) Serinin ikinci yazısı Azerbaycan Devlet Başkanı İlmah Aliyev’in kızları Leyla ve Arzu ile ilgili (Anneleri Mihriban da işin içinde). Evet, “offshore” ile büyük vurgun yapan Leyla ve Arzu Aliyev’in adları son alarak Azerbaycan’da geçen aylarda düzenlenen Avrupa Oyunları ile ilgili bir hortumlama skandalında da geçiyor. Leyla ve Arzu’nun, Bakü’de oyunlar için yapılan otellerin çoğunun gerçek sahibeleri olduğu ortaya çıktı. İş bununla da bitse iyi. Aliyev’in kızları aynı zamanda Azerbaycan’ın en büyük bankalarında da hissedar. Hisselerin değerinin yaklaşık 3 milyar Dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Bitmediiiiii… Aliyev ailesinin, dünyanın çeşitli bölgelerinde sarayı andıran evlerinin olduğu da ortaya çıktı. Bu evlerden biri Londra’nın kuzeyindeki Hampstead Lane’de. Değeri şu an için 40 milyon Dolar civarında.

leylaarzualiyev3
leylaarzualiyev2

Gelelim şu “offshore” işine. Türkiye’de ilk kez iki yıl önce JÖNTÜRK’ün duyurduğu Aliyevler’in offshore vurgununun detayları şöyle:

Azerbaycan’ın ihale imparatoru olarak bilinen Hasan Gozal (İlham Aliyev’in yakın dostudur kendileri) 2008 yılında Leyla ve Arzu’nun adlarına Britinya Virjin Adaları’nda üç adet şirket kuruyor. Bunlar Arbor Investments (Arzu’nun adına) ve LaBelezza Holdings Limited ve Harvard Management Limited (Leyla’nın adına). Sözkonusu üç şirket de Singapur’da “offshore” faaliyetleri organize eden bir kuruluş tarafından kurulmuş.

Leyla ve Arzu Aliyev’in sözkonusu şirketlere babaları İlham Aliyev’in ikinci kez Devlet başkanlığı’nda seçilmesinin hemen ardından ortak edilmeleri ilgi çekici. Kızların şirketlerdeki adresi olarak Dubai’de Aliyev ailesinin sahip olduğu 6 Milyon dolarlık muhteşem daire gösterilmiş.

ilhammihribanaliyev

İlham Aliyev ve eşi Mihriban da 2003 yılında kurulan Rosamund International Ltd. adlı şirketin sahipleri olarak görülüyor. İlham Aliyev, bu şirkete ortak olduğu tarihte yalnızca milletvekiliydi. Azerbaycan yasaları, milletvekillerinin yurtdışında ticari faaliyetlerde bulunmalarını yasaklıyor. Buna karşın Aliyev’in o tarihlerde bir “offshore” şirkete ortak olması, belgelerin yayınlanması ile birlikte işlenmiş bir suç olarak ortaya çıkıyor.

Piyasalarda gizli offshore şirketlerin özellikle vergi ödemek istemeyenler ve de yasadışı edinilen servetlerini saklamak isteyenler için cazip olduğu biliniyor. Azerbaycan’ı demir yumrukla yöneten Aliyevler’in büyük bir servete sahip oldukları biliniyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.