Aydın Denktaş’ın ölümü ve Denktaş ailesindeki lanet

/

Evet, Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş da yaşama veda etti.

Hanımefendi’nin ölümü, Denktaş ailesinin yıllardır peşini bırakmayan bir laneti akıllara getiriyor.

Rauf Denktaş ve Aydın Denktaş çifti, yaşamları boyunca hep aile fertlerinin zamansız ölümleriyle sarsıldılar.

Aydın Rauf Denktaş çifti

Çift, bademcik ameliyatı olmak için hastaneye yatan oğulları Münir’i yedi yaşında, milyonda bir görülen bir beyin hastalığına yakalanan kızları Dilek’i de 2.5 yaşında kaybettiler.

Rauf Denktaş ve Aydın Denktaş’a en büyük acıyı yaşatan ölüm 1985 yılında geldi; O yıl çok sevdikleri oğulları Raif Denktaş’ı kaybettiler.

Raif Denktaş

Raif Denktaş babasının siyasi misyonunu üstlenen ve mirasını devralan kardeşi Serdar’dan farklı olarak muhalif bir çizgide kalmayı tercih ediyordu. Sivil toplumcuydu, aktivistti. 12 Eylül’ün Kıbrıs’a hediyesi KKTC henüz doğarken, o arkadaşlarıyla birlikte Sosyal Demokrat Parti’yi kurmuştu. Bunun dışında gazeteciydi, yazardı, rock yıldızıydı, akademisyendi. 

Sonra ne olduysa Raif’in adı gazetelerde çıktı. Mamak Askeri Mahkemesi’nde görülen Behçet Cantürk Davası’nda adı geçmeye başladı. Sonra MİT belgelerinde uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddia edildi. Derken bir gün evine dönerken, Raif Denktaş’ın aracına askeri bir kamyon çarptı. Sonrası ise karanlık… Kurtarılamadı. 

Kaza hayli şüpheliydi, hatta yıllar sonra Rauf Denktaş da “Oğlum Raif, MİT yüzünden öldü” diyecekti. 

2013 yılına gelindiğinde (Rauf Denktaş’ın ölümünden bir yıl sonra) Denktaş ailesi Raif Denktaş’ın oğlu Can Denktaş’ın intiharıyla yıkıldı.

Can Denktaş

Can Denktaş, 37 yaşında bir mezarlıkta karnına sıktığı bir kurşunla hayata veda etmişti.

Evet, Kennedy’leri aratmayan bir lanet Denktaş ailesinin yakasını bırakmıyordu…

Yorumlayın

Your email address will not be published.