Atatürk’ün orordusunda Atatürk’e soruşturma

/

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanına devam ediyor. Sırada askeri okullar var. Evet, askeri okullarda Atatürk’ün kemiklerini sızlatacak yeni bir yapılanma adım adım hayata geçiriliyor. Artık askeri okullarda “Atatürkçü Düşünce Kolu” kurmak bile suç unsuru sayılıyor. İşte Jöntürk farkıyla askeri okullarda yaşanan Atatürk’ü tasfiye operasyonu…

Amacı, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı uzmanlar yetiştirmek olan askeri okullar, bu misyonun tam zıttı uygulamalara sahne oluyor. Öğrencilere “Atatürkçü Düşünce Kolu” kurdukları için dava açılabiliyor. Okullardan Atatürkçü düşünceye sahip öğrencileri tasfiye etmek amacıyla yapılan bu girişimler, orduda yeni bir yapılanmaya gidildiğinin işareti olarak görünüyor.

Jöntürk’ün edindiği bilgilere göre askeri okullar başta olmak üzere ordunun çeşitli kademelerinde büyük bir cemaatçi yapılanma dikkat çekiyor. Askeri öğrencilerin hatta ve hatta üst düzey rütbelilerin “evlerde” yapılan toplantılara katıldıkları ayyuka çıkmış durumda. Cemaatçi öğrenciler, Atatürkçüleri “gizli örgüt” kurdukları gerekçesiyle üstlerine ihbar ediyorlar ve bu ihbarlar üzerine birçok öğrenci takibe alınıyor ve hatta bunlardan büyük bölümünün okullarıyla ilişkisi farklı gerekçeler gösterilerek kesiliyor.

Nitekim, JÖNTÜRK’ün ele geçirdiği belgelerde bir askeri okulda “Atatürkçü Düşünce Kolu” kuran subaylar ve öğrenciler hakkında soruşturma açıldığı ayan beyan ortaya çıkıyor.

İşte o belgelerde Atatürk’e karşı açılan soruşturmanın yer aldığı bölüm:

Belgelerde, sözkonusu “Atatürkçü Düşünce Kolu”nda okunduğu belirtilen ve soruşturulan 100 kadar kitaptan da söz ediliyor. Bu kitaplardan bazıları şunlar:

1984 — George Orwell

Babalar ve Oğullar — Turgenyev

Sefiller — Victor Hugo

Son Çağrı — Rauf Denktaş

Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi — Ahmet Taner Kışlalı

Çankaya — Falih Rıfkı Atay

Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele — Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler — Turgut Özakman

Vatan yahut Silistre — Namık Kemal

Tek Adam — Şevket Süreyya Aydemir

Evet durum aynen böyle…

Peki soruşturmanın sonucu mu?

Hiç önemli değil…

Çünkü, Atatürk’ün ordusunda Atatürk ile ilgili (Hem de sadece öğrencilerin Atatürk’ü anlamaya dönük okuma ve tartışma faaliyetleri için) soruşturma açılıyorsa vay ki vay…

Son söz mü?

Alttan üste doğru özellikle 2004 yılından başlanarak çok hızlı bir gelişim gösteren cemaatçi yapılanma, böyle giderse kısa süre içinde tüm orduyu etkisi altına alacak güçte.

Bizden uyarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.