Asil Nadir Türkiye’ye iade edildi. İşte tükenişin görüntüsü

Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir (76), 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı İngiltere’de cezasının 5 yıllık bölümünü tamamladı ve Türkiye’ye iade edildi. Nadir, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınıp, Silivri Cezaevi’ne konuldu. Nadir’in Türkiye’ye geldiğinde çekilen görüntüsü, bir dönemin o şatafatlı iş adamının çöküşünü de enikonu ortaya koydu.

Uçaktan elinde büyük bir valizle inen Asil Nadir, polis eşliğinde aprondan Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada yaklaşık 1,5 saat süren işlemlerinin ardından, polis ekibi eşliğinde havalimanından ayrılan Asil Nadir daha sonra  Silivri Cezaevi’ne götürüldü.

Nadir’in Türkiye’le iadesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere nezdindeki girişimlerinin etkisinin olduğu biliniyor.

Asil Nadir 2012 yılında İngiltere’de hapis cezası almadan hemen önce eşi Nur Nadir’le

Nereden nereye?

İngiltere’de yaklaşık 6 yıldır tutuklu bulunan Asil Nadir’in sahibi olduğu ve gıda, elektronik ve hizmet sektörlerinde de faaliyet gösteren Polly Peck Holding, 1980’li yıllarda Londra Borsası’nda hızla büyümüş, şirketin bazı hissedarları yatırımlarının bin katı para kazanmışlardı.

Nadir, 1990 yılında Sunday Times gazetesinin İngiltere’nin en zenginleri listesinde 36’ncı sıradaydı. Ancak İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası’nın Asil Nadir’le bağlantılı bir şirketi basmasının ardından Polly Peck hisseleri hızla düşmüş, şirket de 1991’de iflas etmişti.

Nadir, zimmetle suçlanması üzerine 1993’te özel uçağıyla gittiği KKTC’de yaşarken kendi isteğiyle 2010’da Londra’ya dönmüştü. 2012’de tutuklanan Nadir, 29 milyon sterlini zimmetine geçirmek suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Türkiye ve KKTC’de de büyük yatırımlar yapan medya patronluğuna da soyunan  Asil Nadir’in 1962’de evlendiği Ayşegül Tecimer’den 2 oğlu bulunuyor.

1989’da Tecimer’den boşanan Nadir, 2005’te kendisinden 43 yaş küçük Filistinli sekreteri Neriman Nur ile ikinci evliliğini yapmıştı.

Nur Nadir’in 2013 yılında eşinden ayrılmak istediğine ilişkin haberler basında yer almıştı.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir