Artvin’deki madende Mehmet Cengiz’in gizli ortağı Yasin El Kadı mı?

Türkiye, Artvin’de halkın Cengiz Holding’e ait madendeki ağaç katliamına karşı direnişini konuşuyor; tabii bir de o holdingin sahibi “millete sinkaftan” sabıkalı Mehmet Cengiz’i… JÖNTÜRK’e verdiği bilgilerle gündem yaratan Penguen, yeni bir iddia ile ortaya çıktı: “Artvin’deki o madende Mehmet Cengiz’in gizli ortağı Yasin El Kadı’dır…”

Evet iddiaya geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapalım…

Teröre finansal destek sağladığı için uzun yıllar BM’nin ve ABD’nin kara listesinde olan Yasin el Kadı, yasaklı olduğu dönemlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın özel izniyle Türkiye’ye giriş yapmış ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve de Bilal Erdoğan ve Mehmet Cengiz’in de aralarında bulunduğu işadamlarıyla biraraya gelmişti.

yasinelkadi1kasima
Yasin el Kadı

mehmetcengiz1
Mehmet Cengiz

17–25 Aralık tapelerinde adı sık sık geçen Yasin el Kadı, Türkiye’de özellikle Ankara-İstanbul arasındaki seyahat trafiğini Mehmet Cengiz’in özel uçağıyla gerçekleştiriyordu:

hakanfidanyasinelkadi1

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Yasin El Kadı ile görüşmelerinden birini Atatürk Orman Çitliği’ndeki Başbakan Erdoğan’ın konukları için kullanılan Marmara Köşkü’nde 25 Haziran 2012 tarihinde yaptı (Tarihe dikkat” Kadı bu dönemde “terörist” olarak kabul ediliyor ve Türkiye’ye girişi yasak). Başbakan Erdoğan’ın görüşmeden haberi vardı ve Fidan ile El Kadı arasında yapılan görüşmeye Orta Doğu danışmanı Sefer Turan’ı gönderdi.

Yasin El Kadı bu görüşme için Ankara’ya iş adamı Mehmet Cengiz’in kendisine tahsis ettiği özel jet ile gitti. Kadı’ya bu seyahatlerinde Erdoğan’ın korumaları da eşlik etti.

Şimdi gelelim Penguen’in iddiasına:

penguen2

Bu maden ocağı, büyük bir rezerve sahip ve çıkarıldığında büyük bir kâr beklentisi var. Madenle ilgili 2012 yılından bu yana Mehmet Cengiz ile Yasin el Kadı ve hatta Erdoğan ailesinden birileri ile kelimenin tam anlamıyla mekik diplomasisi yaşandı. Mehmet cengiz, Yasin el Kadı’yı fizibilite raporlarıyla “gizli ortak” olmaya ikna etti.

İşte bu çetrefilli ilişkiler ağı nedeniyledir ki, madenle ilgili bu denli ısrar ediliyor ve halkın tepkisi, zorla bastırılıyor. Tabii Erdoğan ailesi faktörünü de unutmamak gerekiyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.