Aman “Tayyip, Zapsu” derken dikkat!

Şimdi 3G zamanı, ancak dikkatli olmakta yarar var. Çünkü, bu 3G falan (dördüncüsü de) ABD tarafından çok yakından takip ediliyor. ABD, dünyadaki haberleşmeyi eski Echelon sistemini yenileyerek, anahtar kelimelerle yakın takibe almaya devam ediyor. Anahtar kelimeler arasında Türkçe’den ”Tayyip”, ”Zapsu” da bulunuyor.

Evet, Echelon sistemi….  II. Dünya Savaşı’nın ardından ABD, İngiltere, Kanada, Yeni Zelenda ve Avustralya’nın katılımıyla (Bu anlaşmaya daha sonra Almanya, Türkiye ve Norveç de katıldılar) dünya üzerindeki haberleşme ağlarının izlenmesi için kurulan devkulağın adı. Özellikle Soğuk Savaş döneminde ABD ve müttefiklerine “Kızıllar”ın haberleşmesinin izlenmesi ve bunların analiz edilmesi konusunda epey yarar sağlayan bu sistem, 11 Eylül 2001 tarihindeki “istihbarat zaafı”nın ardından hızla yenilendi ve güncellendi (Yenilenmeye de devam ediyor). Dev kulak şimdilerde Echelon II adıyla hizmet veriyor.

Sistem, dünya üzerinde gerçekleşen tüm haberleşmenin, anahtar kelimeler aracılığıyla yakın takibe alınmasıyla işliyor. Dolayısıyla “sakıncalı anahtar kelimeler”den birinin geçtiği telefon, faks, email mesajları; Echelon’un dünyanın çeşitli bölgelerindeki dinleme istasyonları (Türkiye’de de Karamürsel’deki üssün Echelon’un kulaklarından biri olduğu söyleniyor) aracılığıyla tespit ediliyor ve anında sistemin ana beynine gönderiliyor. Bu tetikleyici etki sonucu mesajı gönderenler “izlenmesine gerek kalmadı” denilene kadar “sürekli izleme”ye alınıyor. Sistem, hangi dilde olursa olsun gönderilen mesajları otomatik olarak başka dillere çevirme özelliğine de sahip.

 Gelelim konunun bizi ilgilendiren bölümüne. Echelon II’nin dünya üzerindeki tüm dillerde hazırlanan “sakıncalı anahtar kelimeler” listesinin Türkçe bölümünde, “Tayyip”, “Zapsu” adları da bulunuyor. Sistemi tetikleyen diğer Türkçe anahtar kelimelerden bazıları da şöyle:

“ABD, savaş, başbakan, harp, meclis, alarm, T.B.M.M, TSK, MİT, Yahudi, Musevi, Bush, Ladin, Apo, Öcalan, PKK, Ermeni, Rum, Patrik, Konsolos, Etnik, radikal İslam, El Kaide, Jitem, M.G.K, aşırı sol, derin devlet, seferberlik, Büyükelçi, Mossad, CIA, aşırı sol, Komplo, bomba, öldür…”

Bu arada şunu da hatırlatmakta yarar var: ABD, yıllardır bu sistemin varlığını reddediyor. Oysa, Echelon anlaşmasına ilk imza koyanlardan Avustralya, sistemin tüm dünyayı dinlediğini çoktan itiraf etmiş durumda. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin de 2000’li yılların başında Echelon konusunda ABD’yi suçlayıcı (AB üyesi ülkelerin ticari sırlarının yakın takibe alınması konusu) raporları da bulunuyor.

Özetle bizden söylemesi… Aman ha “Tayyip”ti, “Zapsu”ydu derken dikkat!!!

“Big Brother” bizi dinliyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.