AKP ve Gülen destekli Kürt Talibanlar

İddiayı Paris merkezli istihbarat sitesi Intelligence Online ortaya attı. İddiaya göre, Ankara, Suriye’de PKK yanlısı PYD ile savaşması için İslamcı Kürtlerden kişi başı 1000 dolar ödeyerek bir tabur oluşturmuş. İşte detaylar:

Sitenin haberine göre; Türkiye ve Suriye arasındaki sınırın bir kısmının kontrolünü elinde tutan PYD birlikleri ile savaşmak için, Ankara neredeyse tamamı Kürtlerden oluşan ve adı “Katibat El Taliban” (KaT) olan taburun kurulmasını teşvik etti.

Tabur, çoğunlukla parasız yoksul Kürt gençlerinden oluşuyor. Tabura katılan gençlerin önemli bir bölümü cezaevlerinde İslamcılığı seçen eski PKK militanları. Bunun yanı sıra Fetullah Gülen Cemaati’nin Kürt bölgelerindeki okullarında eğitim görmüş gençler de bu tabura katılıyor. Bu gençlere tabura katıldıkları andından itibaren yaklaşık bin dolar maaş ödeniyor.

Türkiye’den toplanıp Taliban Taburu’na gönderilen gençler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi’yla birlikte PYD’ye karşı savaşıyor.

Haberde, Kuzey Iraklı Kürt lideri Mesut Barzani’ye yakın Abdulhakim Başar’ın liderliğindeki Suriye Kürdistan Demokratik Partisi’nin (PDKS) de Türkiye, Suriye ve Irak sınır boylarında PYD birliklerine karşı savaştığı ileri sürüldü.

Yorumlayın

Your email address will not be published.