Ah Necl vah Necla

Necla Manguş yeni kurulan Libya hükümetinin Dışişleri Bakanı.

Manguş, Libya’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı askeri güçlerin ve paralı askerlerin (Rusların Wanger’i, Suriye’den götürülen milisler vb.) bir an önce ülke dışına çıkarılmasını istiyor.

Bunu da Mevlüt Çavuşoğlu’yla ortak düzenlediği basın toplantısında bir kez daha açıkça dile getirdi.

Manguş’un bu tutumu Yunanistan, Fransa ve İtalya’da epey olumlu bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne göre Libya’da başka ülkelerden gelen/getirilen 20 bin civarında savaşçı bulunuyor.

Bilindiği üzre Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Libya’ya gitmişlerdi.

Türkiye Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bazı dış güçlerin etkisiyle eksen kayması yaşamasndan endişe duyuyor. Türkiye’den iki ay içinde art arda Libya’ya yapılan üst düzey ziyaretler ile, özellikle bu ülke ile yapılan deniz yetki alanları anlaşmasının garanti altına alınması hedefleniyor. Ayrıca Libya’nın petrol zenginliğinin de bazı güçler tarafından ele geçirilmemesi de Türkiye’nin önceliği.

Libya, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında siyasi bir kaosun içine sürüklenmişti. Petrol zengini olan ülke doğu ve batıda birbirine rakip iki yönetim arasında bölünmüş ve yabancı ülkelerin desteğini arkasına alan farklı silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne olmuştu. Mart ayında göreve gelen geçici hükümet yaklaşık 10 yıldır süren iç savaşı sona erdirme ve ülkeyi tekrar birleştirme görevini önüne koymuştu.

Libya’da 24 Aralık tarihinde bir genel seçim yapılması hedefleniyor.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, İngiltere doğumlu. Libya’da Kaddafi döneminde hukuk öğrenimini tamamlayan Manguş daha sonra ABD’de master ve doktorasını tamamlayarak ülkesine döndü.

Manguş, kriz çözümü ve uluslararası barışın sağlanması konularında uzman.

İşte albümünden birkaç fotoğraf:

Yorumlayın

Your email address will not be published.