Adil Öksüz muamması ve yine o “esrarengiz el”

/

FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimiyle ilgili olarak adı en çok geçenlerin başında kuşkusuz terör örgütünün TSK imamlarından biri olduğu ortaya çıkan Adil Öksüz geliyor.

Darbe gecesi Akıncı Üssü’nde olduğu belirlenen ve daha sonra gözaltına alınıp “esrarengiz bir el”in yardımıyla serbest bırakılan Adil Öksüz’ün son olarak aracıyla İstanbul’a giderken ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Öksüz serbest bırakılması ardından Ankara’dan İstanbul’a dönmüş, havalimanında kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım tarafından karşılanmıştı. Öksüz ardından SIR plakalı aracı ile kayınbiraderi ve eşi ile birlikte kayınpederinin Sakarya Akyazı’da bulunan evine gitmişti. Ardından Adil Öksüz’ün 19 Temmuz günü evden çıktığı ve Ali Sami Yıldırım ile birlikte İstanbul’a doğru yola çıktığı öğrenilmişti.

Adil Öksüz’ün o gün nerelere gittiğine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Adil Öksüz’ün firar ettiği esnada kullandığı değerlendirilen araç ile ilgili kayıtlar tetkik edildi. Aracın firari Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım tarafından kullanıldığı, aracın Sakarya’da Anadolu Otoyolu’na giriş yaptığı, otoyol üzerinde Ankara-İstanbul istikameti Kocaeli PTS’lerce görüldüğü öğrenildi. 

Bundan sonrası tam bir muamma. Araç, otoyolda kelimenin tam anlamıyla buhar olup uçtu sanki.

Adil Öksüz’ün içerisinde bulunduğu aracın İstanbul istikametindeki çıkışının tespit edilemediği, aracın otoyol üzerinde bulunan dinlenme tesislerinin arka kısımlarında bulunan geçiş yerlerini kullanarak çıkabileceğinin değerlendirildiği öğrenildi.

Evet, o “esrarengiz el” tekrar devredeydi.

Aynen 16 Temmuz’da olduğu gibi…

Darbeye ilişkin savcılık iddianamelerine göre  16 Temmuz günü Akıncı Üssü’nde gözaltına alınan 5 sivil vardı: Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş.

İlginçtir bu kişilerden dördü Ankara Adliyesi’ne sevk edilirlerken, Öksü, diğer sivillerden ayrılarak rütbece daha düşük seviyede bulunan askerlerle birlikte Sincan Adliyesi’ne sevk ediliyordu.

İfadesinde “Kazan’a arsa bakmaya geldiğini ” söyleyen Öksüz, hakim Köksal Çelik tarafından serbest bırakılıyordu (Diğer 4 sivil de Ankara Adliyesi’nde “Kazan’a arsa bakmaya geldiklerini” söylemişler, ancak tutuklanmışlardı).

Özetle o “esrarengiz el” Adil Öksüz’ün serbest kalması için taşları yerine yerleştiriyordu.

Hem de Öksüz’ün daha ifadesinin alınmadan, FETÖ’nün mahrem imamlarından biri olduğu bilinmesine rağmen. 

Peki Adil Öksüz’ün serbest kalması için devrede olan  bu esrarengiz elin sahibi kim?

..ve de bu elin sahibinin hâlâ ortaya çıkarılamaması FETÖ ile yapıldığı söylenen mücadelenin en büyük handikaplarından biri…

Yorumlayın

Your email address will not be published.