Adana Mutabakatı, Ankara’nın başını ağrıtır, Esad’a da çadırı kurdurur…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin Suriye ile sınır güvenliğinin sağlanmasında 1998 yılında imzalanan Adana Mutakabatı’na işaret etmesi, gündemin en önemli konularından biri kuşkusuz.

Putin’in hamlesinin Türkiye’den çok Suriye’nin yararına olduğu ve Esad’ın elini güçlendirdiğini söyleyenlerin sayısındaki artış dikkat çekici.

Neden mi?

Çünkü 20 Ekim 1998’de imzalanan Adana Mutabakatı’nı da kapsayan ve bir ölçüde geliştiren 21.12.2010 yılında iki ülke arasında varılan “Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması” Suriye’nin elini güçlendirecek kritik maddeleri içeriyor.

Bu maddelerden en önemlisi, 3’üncüsü…

İşte bu 3. Madde, Suriye’ye Türkiye’nin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu’nu, terör örgütü olarak ilan etme hakkı veriyor.

Edindiğimiz bilgelere göre, bu durum, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yapacağı bir operasyonun önünü kesecek gelişmelere neden olabilir.

Uzmanlar, Rusya’nın Adana Mutabakatı’nı ve onun geliştirilmiş biçimi olan yukarıdaki anlaşmayı gündeme getirmesinin perde arkasında Türkiye ile Esad arasında diyaloğun bir an önce kurulması talebinin yattığını belirtiyorlar.

Gelelim Esad’ın şu çadır meselesine…

Nasıl anlarsınız bilemeyiz, ama yorumu size kalmış…

Yorumlayın

Your email address will not be published.