ABD’den Türkiye’ye “çifte kavrulmuş” yaptırım tehdidi

Tehdide neden olan konu Rusya’dan alınacak S-400’ler.

ABD, Türkiye’nin bu alışverişten vazgeçmesi için elinden geleni ardına koymuyor.

Nitekim ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı adına yapılan son açıklamalarda, S-400 alımında ısrar edilirse Türkiye’ye yaptırım (hem de geniş kapsamlı) uygulanacağı bir kez daha vurgulandı.

İlk tehdit açıklaması Pentagon’dan geldi. Sözcü Eric Pahon, NATO kapsamında işbirliğinin devam edebilmesi için iletişim kanallarını açık tuttuklarını belirterek, S-400 füzeleri alımının gerçekleşmesi durumunda “çok geniş kapsamlı sonuçlar” ortaya çıkacağını iddia etti.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Micheal Scaparrotti de, S-400’lerin alımı halinde Pentagon’un Türkiye’ye yapılacak F-35 teslimatının iptal edilmesini önereceğini belirtti.

Bu açıklamaların hemen ardından ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Robert Palladino’dan tehdit içeren şu açıklamalar geldi:

ABD’nin S-400 konusunda pozisyonu değişmedi. Türkiye’nin Rusya’dan bu sistemleri alma girişimi ABD’yi ciddi şekilde endişelendiriyor.

Türkiye’yi, Rusya’dan S-400 satın alması durumunda F-35 programına katılımının yeniden değerlendirilmesine neden olacağı ve gelecekteki diğer potansiyel silah transferini riske sokacağı konusunda açıkça uyardık. Ayrıca, Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında S-400 alımına dahil olan devlet veya özel tüm kurum ve kişilerin potansiyel yaptırımlara maruz kalabileceğini de ifade ettik.

Yorumlayın

Your email address will not be published.