ABD’den Halkbank baskısı

2 dakikalık okuma

ABD yönetimi, Halkbank’ın İran’la sürdürdüğü “altın karşılığı petrol” ticaretinin tamamen bitirilmesini istedi. Obama yönetimi, Halkbank’tan hisse senedi alımı yapan ABD’li yatırım şirketlerini de uyardı. İşte detaylar:

Halkbank, bir süredir İran’a uygulanan uluslararası ambargonun başta gelen ihlalcilerinden biri olmakla suçlanıyor. ABD basınında gün geçmiyor ki Halkbank’a yönelik bir haber çıkmasın.

Suçlamanın temelini Halkbank’ın İran’a külliyetli miktarda  altın satışına aracılık etmesi ve bunun karşılığında da İran’dan petrol alınması oluşturuyor.

ABD’de yönetim çevreleri Halkbank’ına artık dikkat çekici boyutlara ulaşan bu operasyonlarının İran’a ambargoyu delmek anlamına geldiği görüşünde.

ABD Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynak, “ABD yönetimi bu konuda Türkiye’ye büyük baskı yapıyor. Suriye başta olmak üzere birçok alandaki destek, Halkbank’ın operasyonları yüzünden tehlikeye girebilir” diyor.

Öte yandan ABD’de Halkbank’ta hisse senedi yatırımı yapan aracı kuruluşlar da yakın takibe alındı. Aralarında Vanguard, Fidelity, J.P. Morgan, T. Rowe Price ve Principal gibi devlerin olduğu aracı kuruluşların Halkbank’ta hisse senedi sahibi oldukları biliniyor.

Şimdi bu aracı kuruluşlar aracılığıyla Amerikalıların da İran’ın ambargoyu delmesine dolaylı olarak “katkı yaptıkları”  konuşuluyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.