ABD yargısında Halkbank davasına bakan savcı krizi

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un kitabında Halkbank’la ilgili olarak iddia ettikleri, gerçekleşiyor.

Bolton kitabında isim vermeden Halkbank’la ilgili şu detayları veriyordu:

Erdoğan’ın Başkan Trump’a, İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle New York Güney Bölgesi Savcısı’nın soruşturması altındaki bir Türk şirketinin suçsuz olduğunu savunan bir not verdi.

Trump Erdoğan’a, meseleyi halledeceğini söyledi ve Güney Bölgesi savcılarının kendisine değil Obama’ya yakın kişiler olduğunu anlattı. Bunların yerine kendisine yakın kişiler geldiğinde sorunun çözülebileceğini belirtti.

…Ve Trump, kendisine yakın savcıları göreve getirme operasyonu için düğmeye bastı.

Adalet Bakanı William Barr, Halkbank davasına bakan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Berman’ın görevden ayrıldığını, Başkan Trump’ın, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ı New York’un Güney Bölgesi Başsavcılığı görevine aday göstermeyi planladığını açıkladı.

Açıklamanın hemen ardından Başsavcı Berman, görevinin başında olduğunu, istifa etmediğini belirterek “Başkan’ın gösterdiği bir aday Senato’dan onay alınca görevi bırakacağım. O zamana kadar, üstlendiğim tüm soruşturmalar gecikme ya da aksama olmadan devam edecek” diye yazılı bir açıklama yaptı.

Berman, Reza Zarrab, Hakan Atilla ve Halkbank davasını açan bir önceki başsavcı Preet Bharara’nın yerine yaklaşık iki buçuk yıl önce atanmıştı. Berman, Başkan Donald Trump’ın avukatı ve yakın dostu Rudolph Giuliani’yle ilgili de soruşturma başlatmıştı.

Başsavcı Berman’ın soruşturmasını yürüttüğü Halkbank davasının yargıcı Richard Beran da, davayla ilgili olarak Recep Tayyip Erdoğan ve Berat Albayrak’ı ABD yargısına baskı yapmakla suçlamıştı (TIKLAYIN).

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

BBC, Erdoğan-Hitler fotoğrafı yayımladı ve sonra…

Sonraki Yazı

Cem Yılmaz, Serenay Sarıkaya ve Serenay’ın annesi karakolluk

EDİTÖR'DEN