ABD istihbarat raporlarında Sisi ve Erdoğan ile benzerlikleri

Mısır’da darbeyle iktidara gelen Abdülfettah el Sisi, İstanbul seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’na kara çalmak için kullandığı malzemelerden biriydi.

ABD istihbarat raporlarına göre Sisi’nin, aslında İmamoğlu’ndan çok Erdoğan ile ortak yönleri bulunuyor.

Evet Sisi ile ilgili ABD sivil ve askeri istihbaratının hazırladığı onlarca rapor var. Bu raporlardan birinden yola çıkarak ABD Ordusu istihbaratçılarından Mısır uzmanı Robert Springborg Sisi ile ilgili şunları söylüyor:

İslamcı yanı hatta ve hatta eşinin kara çarşaflı olduğu biliniyordu.  Radikal bir yanı yoktu, ancak sürekli İslama atıfta bulunuyordu. Çok ciddi bir görünümü vardı. O dönem Mısır ordusunun gelecek kuşak yıldızı olarak yetiştirildi. Tüm bunların olduğu raporları gördüm.

Abdülfettah el Sisi

Sisi’nin

ABD Askeri Akademisi’ndeki “hoca”larından Albay Steve Gerras (İlginç bir kişilik. Uzun yıllar Ankara’da görev yaptı) da öğrencisi ile igili şu kayıtları düşüyor:

ABD’ye çok yakın duruyordu. Ciddi bir yanı vardı. Yani öyle birlikte maça gidilecek bir yanı yoktu, ama zevkli bir sohbeti vardı. Sürekli İslami referanslar kullanıyordu. Evime birkaç kez ziyarette bulundu. Başarılıydı, ama içe kapanık bir tarafı vardı.

Albay Gerras’ın bu içe kapanık nitelendirmesi aslında çok şey anlatıyor. Çünkü, ketumluğa varacak kadar içe kapanık biri olan Sisi, Mısır’a döndükten sonra askeri istihbaratın başına getiriliyordu.

Sisi, Mursi ile

Burada bir parantez açmak gerekiyor. Sisi, Suudi Arabistan’da askeri ataşe olarak görev yaptı. bu nedenle, Suudi Arabistan ve bu ülke üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri askeri yetkilileriyle çok sıkı ilişkileri vardı ve bunu hep sürdürdü.

Mısır’da patlak veren olayların Cumhurbaşkanlığı’na gelen Mursi tarafından Müslüman Kardeşler yönetiminin ‘Bize yakın” diyerek tavsiye etmesi ile istihbaratçı Sisi Savunma Bakanlığı’na getirildi.

ABD istihbaratı, bu kiritik göreve gelen Sisi ile ilgili hazırlanan raporları bir kez daha gözden geçirdi. O dönem Obama’nın danışmanlığını yapan eski CIA Başkanı John Brennan, söz konusu raporları okuyup Mısır’a hareket etti ve El Sisi ile gizli ve de özel bir yemek yedi.

Lafa yekün tutalım…

Bu minval üzerine bakılmadıkça, Erdoğan ve saz arkadaşları ile bizim ünlü ve yünlü yorumcularımızın “Darbe İslamcılara karşı yapıldı” diyerek Sisi’yi Evren-Şahinkaya ile bir tutmaya çalışmaları abesle iştigal oluyor maalesef…

Mısır’daki darbeyi okumak için Sisi’nin ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini çok iyi yorumlayabilmek gerekiyor.

Sisi, Mısır’daki olaylar patlak verdiğinde gösteri yapan kızlara bekaret muayenesi yaptırdığı için eleştirildi. Sonra çıkıp bir daha böyle bir uygulama yapılmayacağını söyledi. ABD istihbarat raporlarına bu uygulaması, “kadınların gösterilere katılmasına karşı olacak kadar İslamcı” diye yansıdı.

Benzemiyor mu Recep Tayyip Erdoğan’a?

Yorumlayın

Your email address will not be published.