ABD gizli belgelerinde Ergenekon: Operasyonu Erdoğan yönetti

/

JÖNTÜRK’ün ele geçirdiği ABD gizli belgelerinde hani Tayyip Erdoğan’ın “FETÖ”yü kastederek “Aldatıldım” dediği Ergenekon konusu ortaya çıktı. Belgeler, Erdoğan’ı yalanlıyor ve Ergenekon operasyonunun üst-aklın talimatları doğrultusunda bizzat kendisi tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor. İşte detaylar:

Belgeler ilginçtir, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Gladio” dosyasının içinde bulunuyor.

Dosyanın içinde NATO’nun Sovyet işgaline karşı kurulan Gladio örgütüyle ilgili olarak İtalya başta olmak üzere ABD Dışişleri Bakanlığı’na ulaşan bilgiler sıralanıyor.

Toplam 118 sayfalık belgelerin son beş sayfası Türkiye’ye ayrılmış ve yine ilginçtir bu bölümde doğrudan, ki var olmadığı bizzat Türk yargısı tarafından açıklanan “Ergenekon Örgütü”, “Derin Devlet”in bir parçası olarak Gladio ile ilişkilendiriliyor.

Belgelerde Süleyman Demirel’in “Derin Devlet”i desteklediği öne sürülürken, Erdoğan ile ilgili olarak yapılan şu tespit dikkat çekiyor:

“Erdoğan, bu yapıyı yok edemese bile diz çöktürmek için yollar arıyor.

Belgeler, Ergenekon soruşturmasının başlangıcı olarak kabul edilen 2007 yılında Ümraniye’de gömülü silahların bulunmasının ABD tarafından “çok önemli bir fırsat” olararak görüldüğünü ortaya koyuyor.

Bu noktadan hareketle, Erdoğan’ın elinde kanıtlar olduğu belirtilen belgelerde, operasyonun başarıya ulaşması, Ergenekon Örgütü’nün yok edilmesi için Erdoğan’ın aradığı yol gösteriliyor:

“Bu operasyonun başarıya ulaşması, üst düzey siyasi desteğe rağmen, ancak muhafazakar Türk yargısı içindeki unsurlarla işbirliği ile mümkün. Bu yapılmadıkça, operasyon başarıya ulaşamaz.

..Ve ABD’liler, bu noktada Zekeriya Öz’ün adını telaffuz ediyor ve yapılan geniş çaplı tutuklamaların (ki Fethullahçı polisler tarafından yapıldığı belirtiliyor) ardından onun “Bu terörist bir organizasyon” sözlerine atıfta bulunuluyor.

Son olarak da bir kez daha “Yargıdaki bazı güçlerle işbirliği yapılmazsa bu operasyonlar başarılı olmaz. Bu Türkiye için bir sınav; ülkede geniş çaplı bir demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün yerleşip yerleşmeyeceğine dair” vurgulaması yapılıyor.

Öyle ya bütün o süreç yaşandı, polisi, yargısı ve de Erdoğan’ın güç birliği ile o kadar insan zindanlara atıldı ve şimdi de Türkiye’de demokrasi ve hukuk şöleni yaşanıyor!

Türkiye, tarihinin en sancılı günlerini yaşarken en azından Erdoğan’ın “Aldatıldık” yalanı da bizzat kendi üst-aklı tarafından böyle ortaya çıkarılıyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.