ABD istihbaratı: “Yolsuzluk soruşturmasını AKP içindeki unsurlar başlattı!”

4 dakikalık okuma

Türkiye’yi sarsan tarihi yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet soruşturması ile ilgili olarak ABD istihbaratının çatısındaki Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün bir analizi var. ABD Uulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’ın masasındaki bu analizde, yolsuzluk soruşturmasının AKP içindeki bazı güçler tarafından başlatıldığı belirtiliyor. JÖNTÜRK’ün elde ettiği bu analizde, Türkiye’nin dış ve güvenlik politikalarının büyük ölçüde bu yolsuzluk soruşturmasına göre şekilleneceğinin altı çiziliyor. İşte o analiz:

Evet, Clapper’ın masasındaki yukarıda orijinali görülen analizde (ki Türkiye’deki iç ve dış tehditler özetleniyor), Türkiye’nin dış ve güvenlik politikalarının iç gelişmeler tarafından şekillendirileceği belirtilerek,  bu iç gelişmeler içerisinde en önemlisinin yolsuzluk skandalı olduğu ifade ediliyor.

Analizde yolsuzluk soruşturması için şu ifadeye yer veriliyor:

Aralık 2013′te iddialara göre AKP içindeki Fethullah Gülen’e bağlı unsurlar tarafından başlatılan yolsuzluk suçlamaları Erdoğan için büyük sorun oluşturmaktadır.

Evet, ABD istihbaratı “iddialara göre” (ki istihbarat jargonuna hakim olanlar “iddia”nın ne anlama geldiğini çok iyi bilir) kaydını düşse de, yolsuzluk soruşturmasında AKP dışındaki değil içindeki unsurlara işaret ediyor.

Burada sorulması gereken soru, bu unsurların kim ve kimlerden oluştuğu?

Bu saptamaya ek olarak, 2014 ve 2015 yıllarındaki seçimler hatırlatılarak Erdoğan’ın tamamen “seçim modu”nda olacağı vurgulanıyor ve şu görüşlere yer veriliyor:

Ankara’nın, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ekonomik yararını maksimize etmeye yönelik atacağı adımlar dış politikasının önceliği olacak. Bunu yaparken de en önemli kaygı içeride “milliyetçi” seçmeni küstürmemek olacak. Nitekim, Erdoğan, KCK (Eski PKK) ile sürdürülen görüşmeler ışığında ülke içindeki milliyetçilerin ve komşu ülkelerin düşmanlığını kazanmış durumda. Erdoğan çok yönlü bir politika ile hem iç reformları hem de PKK’nın silah bırakmasını gerçekleştirmeye çalışıyor. Suriye’deki çatışmalar da aşırı unsurların Türkiye’de baskın bir rol oynamalarına neden oldu. Türkiye, Suriye’de savaşan aşırı unsurlar için bir transit noktası niteliğinde. Bu durum, Esad’ın misilleme yapabileceği kaygılarını da beraberinde getiriyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Ebru Gündeş, Reza Zarrab’ı dolandırmış!

Sonraki Yazı

Spartacus: Ayşe Tezel sansürsüz!!!

EDİTÖR'DEN