Erdoğan-Gülen kavgasında son perde

Yoksa siz de Bülent Arınç’ın “Gülen ve cemaat ile aramız çok iyi. Bir sorun yok” sözlerine inananlardan mısınız? Hem de AKP ile Gülen ve saz arkadaşları arasındaki büyük kavga batılı istihbarat servislerinin raporlarına yansımışken…

Bu raporlardan birisi CIA tarafından hazırlandı. Rapora göre Erdoğan, Emniyet İstihbarat’ta yapılan değişikliklerle Gülen ve saz arkadaşlarına çok büyük bir darbe vurdu. Raporda, bu darbenin Gülen cemaatinin Emniyet içindeki etkisini azaltma yanında “Barış Süreci”nin işlemesinin önünü kesmek isteyenleri ayıklama amacı taşıdığı da belirtiliyor.

Rapordaki ifadelere göre, Erdoğan ve yakın çevresi, ”Barış Süreci”ne en büyük darbenin Emniyet içindeki Gülen yanlılarından gelebileceğini düşünüyorlarmış. Rapor ayrıca, Yargı’da da Gülen cemaatine yakın isimlerin etkilerinin birer birer kırıldığı, onların yerine Erdoğan’a yakın isimlerin getirildiğine işaret ediliyor.

AKP ve Gülen cemaati arasındaki en önemli anlaşmazlık maddesi MİT’e gelince… Raporda, bu konuda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) MİT’e bağlanması hatırlatılarak, “Polisteki Gülen yanlıları daha önce TİB’in imkanları ile dinleme yapıyorlardı. Şimdi bu güç ellerinden alındı. Bu nedenle cemaatte büyük huzursuzluk var” ifadelerine yer veriliyor.

Nitekim Reyhanlı konusunda son olarak MİT ile Emniyet arasında yaşanan anlaşmazlığa (ki MİT Emniyet’e bilgi vermemekle eleştiriliyor- tabii ki cemaat tarafından) şöyle dikkatle bakıldığında CIA için hazırlanan rapordaki “Büyük Kavga” ifadesinin halen geçerli olduğu ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda da Arınç’ın “Aramız iyi” sözleri enikonu anlamsızlaşıyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.