2019’da otokrat liderleri “yumuşatma” planı

2 dakikalık okuma

Plan İngilizlerin… Putin’den Erdoğan’a, Sisi’den Kim Jong-Un’a, Xi Jinping’den n Maduro’ya kadar birçok liderin adı geçiyor.

Peki söz konusu yumuşatma nasıl olacak?

Bu konudaki çıkış noktası, II. Dünya Savaşı sırasında Hitler’in yumuşatılmasına yönelik İngiliz Gizli Servisi’nin çabaları…

Cardiff Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Brian Ford’un ortaya çıkardığı İngiliz gizli dökümanlarına göre, İngiltere, II. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in yemeklerine azar azar östrojen hormonu katarak onu daha “yumuşak tabiatlı” bir hale dönüştürmeyi planlamış, ancak bunda başarılı olamamış.

İstihbarat kaynakları, savaşın üzerinden geçen sürede, İngilizlerin, “yumuşatmaya” yönelik katı veya sıvı madde üretiminde epey ilerleme kaydettiğini belirtiyorlar.

Son birkaç ay içerisinde İngiliz basınında, dünya üzerindeki otokrat liderlere yönelik çok sayıda makale ve haber yayımlanması da, İngiliz Gizli Servisi’nin 2019 yılında “yumuşatma” çabalarına ağırlık vereceğinin işareti sayılıyor.

Burada belirsizliğini koruyan durum şu:

Yumuşamayı sağlayacak o sıvı ya da katı maddeler, otokrat liderlere nasıl yedirilecek?

Çünkü, Erdoğan dahil o listede adı geçen liderler, yeme-içme konusunda epey paranoyaklar.

Dileriz, bu tür dış müdahalelere gerek kalmadan 2019 yılı, otokrat liderlerin demokrasi ve insan hakları temelinde kendiliklerinden yumuşamalarına vesile olur…

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Lady Gaga Enigma şov: Korku filmi mi, konser mi?

Sonraki Yazı

Canan Karatay’dan süper sahne performansı