14 Mayıs seçimleri “hack”lanacak mı? Putin solucanlarını devreye mi sokuyor?

Dünyanın en tehlikeli “hack”layıcı gruplarından biri olarak gösterilen Rusya Askeri İstihbaratı’na (GRU) bağlı kum solucanları (sandworms-Birim 74455, Demir Viking, Telebots olarak da biliniyorlar) “hack”layıcı grubu, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerden eğer Putin’in istemediği bir sonuç çıkma ihtimali olursa birçok ülkede yaptıkları gibi devreye girecek mi?

Edindiğimiz bilgilere göre, Putin, kum solucanlarının yöneticiliğine geçen yıl getirilen Evgenii Serebriakov’u Türkiye’deki seçimlerle ilgili özel olarak görevlendirdi.

Serebriakov, “hack”lama faaliyetleri nedeniyle ABD, Hollanda başta olmak üzere birçok ülkenin en çok arananlar listesinde. Serebriakov’un birlikte çalıştığı bazı isimler de batılı ülkeler tarafından aranıyor.

Kum solucanlarının Donald Trump’ın 2016 yılında kazandığı seçimler başta olmak üzere bazı ülkelerde seçim sonuçlarını değiştirmeye ya da manipüle etmeye yönelik “hack”lama faaliyetlerinde bulundukları biliniyor.

Türkiye’de özellikle muhalefet partilerinin bu konuda nasıl bir adım atacakları belirsiz.

Hem de seçimlerin güvenliği açısından elzem olan tüm pozisyonların başında partili isimlerin olmasına rağmen…

Sahi, Türkiye’deki seçimlerden Putin’in işine gelecek sonuç ne olabilir?

Bizden aktarması…

Kum solucanları ile ilgili az da olsa detay içeren bilgi için TIKLAYIN

1 Comment

  1. Michael Rubin birkaç ay önce seçim döneminde Erdoğan muhalefet liderlerini tutuklatabilir, Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasak alması bunun ilk adımıdır falan yazmıştı. Bence bu Rus hack desteğinden daha olası bir ihtimal.

Yorumlayın

Your email address will not be published.