128 milyar dolar gidince 159 ton altın da satılmış ve de Reza Zarrab etkisi

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin akibeti hala meçhul; kime, kimlere ve hangi yollarla satıldığı iktidar sahiplerinin sözde açıklamalarına karşın bir türlü netlik kazanmadı.

Hal böyleyken şimdi bir de Merkez Bankası’nın altın rezervlerinden 159 tonun da satıldığı ortaya çıktı.

Nasıl mi?

Ekonomist Uğur Gürses, bakın satılan 159 ton altınla ilgili neler anlatıyor:

Merkez Bankası’nın altın rezervi 2017’den itibaren arttı. Temmuz 2020’de rezerv 116 tondan 469 tona çıktıktan sonra Şubat 2021’e kadar satış süreci yaşandı. Merkez Bankası’nın Şubat 2021’de mülkiyetindeki altın 159 ton azalarak 310 tona geriledi.

Merkez Bankası’nın yanlış ekonomi politikasından hareketle, oluk oluk döviz rezervi satıldı. İşte bu nedenle de 159 ton altını satma gereği duyuldu. Hem suyunu çeken nakit dövizi yerine koymak için altınlar satıldı hem de altınların değer kazancı bilanço kârına çevrilmiş oldu. Bu da Hazine’ye aktarıldı. TCMB’nin, döviz ve altın rezervleriyle bu şekilde oynanarak, bir hedge fona çevrildi.

Uzun yıllar boyunca 116 ton altın rezervi tutan Merkez Bankası 2017’den itibaren altın rezervlerini arttırmaya başlamıştı. Bunda da, İran ambargosu bağlantılı altın sevkiyatı yapan Reza Zarrab’ın ABD’ye girerken yakalanması ile olası bir yaptırım ya da cezaya karşı önlem olarak Merkez Bankası’nın döviz varlıklarının azaltılarak altına çevrilmesi etkili oldu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.